Cennet herkese eşit derecede mi?

Sorular ve CevaplarıKategori: MuhtelifCennet herkese eşit derecede mi?
Misafir önce 4 sene sordu
Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

1- ALLAH CC. , herşeyin sahibi ve yaratıcısı..Mülkünde her tütlü tasarruf O na aittir, aynı zamanda adalet sahibidir.  Lakin şöyle diyen birinine ne cevap verebiliriz : 20 yaşında ölen kişi ile 100 yaşında ölen cennette aynı derceye nasıl ulaşacaklar..yani 20 yaşında ölen öo 20 yirmi yıllık  ömrün hakkını vermişse az yaşasada 100 yıllık ömrün hakkını veren ile aynı derceye ulaşabilir mi ? yoksa az yaşayan Allahım bende uzun yaşasam ibadet eder daha iyi makamlara çıkardım.. Bu imtihan dünyası okul sınavlarındaki gibi mi düşünülmeli ? bir sınavdan en fazla 100 puan alınabiliyor… Her kul cennette, 8 cennet derecesine eşit mesafede mi ? aynen bunun gibi fetret ehli insanlar namaz oruçla mükellef olmadan hz.Ebubekirle aynı dereceye gelebilir mi?
2- İkisi de çalışan eşler, parayı bir ( havuzda toplayıp ) oradan kredi, mutfak, okul, yol vb.tüm ihtiyaçları karşılıyorlarsa ve bir kurban kesecek paraları varsa eşlerden hangisi adına kesilir yada zekat nasıl verirler?
3- Her durumda köşeye sıkışıp yeni sorular üreten insanlar oluyor, tartışmak istemiyoruz ama cevap vermeyincede acaba günaha  girilir mi diyoruz. Mesela madem ALLAH merhametli ve bizi cennete Almak istiyor, insanlar direk cennete gönderse, eserlerini dünyadan daha iyi bir yer olduğu söylenen cennette gösterse,insanı hata yapma özelliği olmayan biri olarak yaratsa o zaman  cehenneme gerek kalmazdı.. Haşa ALLAH için egosumu var, kendini tanıtmak için,ibadet için varlıkları yaratıyor? diyen birine ne cevap verebiliriz?  Şimdiden teşekkür ederim.

1 Cevaplandı
En iyi cevap
Hikmet.Net Admin’in profil fotoğrafıHikmet.Net Admin Personel cevaplandı 4 sene önce
Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

1- Allah fazlından dilediği kişiye dilediği kadar lütufta bulunabilir. Normal şartlarda yirmi yıl yaşayan bir kimse aynı şartlarda yüz yıl yaşayan bir kimsenin derecesine erişemeyebilir. Ancak Allah yirmi yıl yaşayan kimseye kendi fazlından lütfederse o da yüz yıl yaşayan kimseye verdiği dereceyi lütfedebilir.
2- Mülkiyet ortaksa eldeki para ikiye bölündüğünde eşlerin her biri için nisap miktarı mal yani 85 gr. altına denk bir mal düşüyorsa eşlerin her ikisinin de kurban kesmesi gerekir. Eğer düşmüyorsa eşlerin kurban kesmesi gerekmez.
3- Her cemal ve kemal sahibi kendini tanıttırmak ve bildirmek ister. Dolayısıyla cemalin ve kemalin kendi tabiatında yaptıklarını şuur sahiplerini bildirmek vardır. Sanatkar bir insan kendi sanatını insanlara gösterdiğinde o sanatından bir zevk alır. Bu açıdan baktığımızda Allah celle celahu de hayatdar bir alemde şuur sahibi varlıklara kendi sanatını seyrettiriyor ve karşılığında da bizden teşekkür yani kulluk bekliyor. Hayırlı günler…