cocugu namaza alistirmak icin dayak atmak

Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this page
Print
Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Sorular ve CevaplarıKategori: İbadet (Namaz, Oruç, Hac, vb.)cocugu namaza alistirmak icin dayak atmak
ahmet önce 11 ay sordu

Cocugu namaza alistirmakla ilgili hadisi seriflerde, “…belirli bir yasa geldiginde hala kilmiyorsa hafifce dövün” ifadesi geciyor mu? sayet geciyorsa bunu muhattaplara aktarmadan önce nasil izah etmek gerekir?

1 Cevaplandı
Hikmet.Net Admin Personel cevaplandı 10 ay önce

Öncelikle namaz ibadeti günde beş defa kılınan ve ömür boyu sürecek çok önemli bir ibadet. Bu sebeple bu meselenin ciddiye alınması çok önemlidir. O kadar önemlidir ki meselenin ehemmiyeti anne-babalara anlatmak için dövme ifadesi kullanılmıştır. Diğer taraftan Allah Resulü sallallahu aleyhi ve sellem bunu hiçbir zaman tatbik etmemiştir. Dolayısıyla fiili olarak böyle bir misal yok.
Bu konu hakkında üzerinde durulması gereken bir husus 7 yaşında başlayıp 10 yaşına kadar devam eden süreçte çocuğun namaza alıştırılması bunun için her türlü eğitimin, teşviğin tedbirin alınması oldukça önemlidir. Yoksa anne-baba namaza ehemmiyet vermeyip çocuklarına hiç teşvik etmeden onun gönlüne girip namaz kıldıracak bir sevgiyi çocuğa verememişlerse dövmeye de hakları olmaz. Anne ve baba ile çocuk arasındaki sevgi o kadar derinden olmalıdır ki bırakın dövmeyi anne-babanın çocuğuna ufak bir tavrı onun gururunu harekete geçirmelidir. Dolayısıyla hadisteki dövme ifadesi başvurulacak son çare tedbir amaçlıdır. Bunu biz çocuğun gururunu harekete geçirecek son tedbir olarak düşünebiliriz. Kaldı ki yukarıda zikredilen hususlara dikkat edildiğinde zaten böyle bir çareye başvurmaya gerek kalmayacaktır. 
Bu konu ile ilgili yorum yapan alimlerimiz hadiste geçen dövme ifadesinin vacip olmadığını söylemişlerdir. Yani bu bir emir değildir. Ancak çok gerektiği zaruret durumlarında çocuğa meselenin ne kadar ehemmiyetli olduğunu bildirmek için hafif bir vurma olarak düşünülebilir. Öte yandan bunun dengesi tutturulamazsa çocuğun Allah korusun tamamen namazdan soğumasını da netice verebilir. Tekrar ifade edelim ki çocuğa namaz sevdirilir, namaz çocuğun şevkle yerine getireceği bir ibadet haline getirilir. Bunun için bütün gayret sarfedilmelidir. Çeşitli yollar yöntemlere başvurulmalıdır. Vacip olmadığı için dayağa başvurulmamaya gayret edilmelidir. Mümkünse başvurulmamalıdır. En doğrusunu Allah bilir…