Dua yapilirken ki niyet nasil olmalı?

Sorular ve CevaplarıKategori: MuhtelifDua yapilirken ki niyet nasil olmalı?
Misafir önce 4 sene sordu
Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

23. Söz 1. Mebhas 5. Noktadaki durum ile yakararak dua etmek arasında ki ince nokta nedir? Sanki bir tezat varmış gibi gözüküyor. Ama olmayacağı da muhakkak. O halde aradaki ince noktayı izah eder misiniz?

1 Cevaplandı
Hikmet.Net Admin’in profil fotoğrafıHikmet.Net Admin Personel cevaplandı 4 sene önce
Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Dua ederken bir şeyi eğer hayırlı ise bizzat istemeli. Allah ya bizzat verir, ya başka bir şey verir ya da zararlı olduğu için hiç bir şey vermez. Bunların hepsi de duaya icabettir.
Mesela sıhhat hayırlıdır. Siz Allah’tan sıhhat istersiniz ki bu gayet tabiidir ve vazifenizdir. Ancak sıhhatli olduğunuzda günahlara daha açık olacağınızdan dolayı Allah size sürekli bir kısım hastalıklar verebilir. Siz ise dualarınızın aynen kabulünü istemektesinizdir. Halbuki Allah’ın sizin hakkınızdaki takdiri, sizin isteğinizden daha hayırlı, daha önemlidir. 
Netice: İsterken Allah’tan hayırlısını dileyerek istemeli. Hayırlı ise bize lutfet demeli. İstediğimiz olmadığı zaman da, mezkur sözdeki gibi düşünmeli..
Selametle kalın