Etek altı temizliğin ölçüsü ne kadardır?

Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this page
Print
Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Sorular ve CevaplarıKategori: MuhtelifEtek altı temizliğin ölçüsü ne kadardır?
Misafir önce 5 sene sordu

Etek altı temizliğin ölçüsü nedir? Yani temizlik yapılan yerlerin ölçüsü nedir?

1 Cevaplandı
En iyi cevap
Hikmet.Net Admin Personel cevaplandı 5 sene önce

Etek altı tüylerinin temizliği, göbek altından başlayıp avret mahallinin çevresindeki kılların alınmasıyla gerçekleşir. Bu temizliğin on on beş günde bir yapılması veya buna imkanı olmuyorsa 40 günü geçmemek kaydıyla traş etmesi gerekir. 
Bu temizliğin perşembe günü yapmasına dair Efendimiz aleyhissalatü vesselamın Hazreti Ali’ye tavsiyesi vardır. Ama Cuma yaptığına dair de rivayet mevcut. (Kenzul Ummal, 17256-58) Dolayısıyla iki günde de yapılabilir.
Makattaki kılları izale etmek, temizlemek ise müstehaptır. Çünkü makat, necaset mahallidir. Necaset mahalli olması hasebiyle orada biten kıllara necaset bulaşıp kalacaktır. Su ile temizlenmesi lazımdır. Lakin su ile temizlenme imkânı olmayan kimsenin bu kıllara bulaşan necaseti taş vb. şey ile isticmar yaparak temizlemesi veya sadece kâğıt vb. kullanarak temizlemesi mümkün olmayacaktır. Hatta su ile temizlenen kimse bile buradaki necaseti temizlediğinden emin olamayabilir. Bu gibi sakıncalardan dolayı makattaki kılları temizlemek müstehaptır. (Hâşiyetü’t-Tahâvî Ale-l Merâkî, Bâbu’l-Cum’a)
Selametle kalın..