Kalamar yemek caiz mi?

Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this page
Print
Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Misafir önce 5 sene sordu

Kalamar  hanefi mezhebine göre caiz balıklardan mıdır?

1 Cevaplandı
En iyi cevap
Hikmet.Net Admin Personel cevaplandı 5 sene önce

Hanefî mezhebine göre, balık sûretinde olmayan deniz hayvanlarının etlerini yemek haramdır. Buna göre, daima suda yaşayan, suda barınan hayvanlardan her çeşit balık eti yenebilir. Kalkan balığı, sazan balığı, yunus balığı, yılan balığı bu kabildendir. Fakat, diğer su hayvanları caiz değildir. Midye, istiridye, istakoz ve yengeç gibi hayvanların yenilmesi helâl olarak kabul edilmemektedir, haram sayılmaktadır.
Mâlikî mezhebi hiçbir deniz hayvanını istisna kılmazken, Hanbelî mezhebi yılan balığını habis saydığı için; Şâfiî mezhebi de kurbağa, yengeç ve timsah gibi hem denizde, hem de karada yaşayabilen hayvanların etinin yenilmesini haram olarak vasıflandırmaktadır.

Bu esaslara göre, midye, istiridye gibi deniz hayvanları Şâfiî, Mâlikî ve Hanbeli mezheplerine göre yenebilirken, Hanefî mezhebine göre yenilmemektedir. Hanefî mezhebinin haram saymasının sebebi, bu çeşit hayvanları gerek görünüş, gerekse yenen kısımları itibariyle hoş olmaması, çirkin ve pis sayılmasıdır.
Kalamar da bu gruba girmektedir. Hanefi mezhebi, balık türünden olmayan deniz ürünlerini “size habis olanlar haram kılındı” (A’raf, 157) ayetini delil getirerek caiz görmemişlerdir. Zira bu tür deniz ürünleri salim fıtrattaki insanlara çirkin gelmektedir. Allahu a’lem…
Hasılı Hanefi mezhebine göre kalamar yemek midye ile aynı hükme tabidir ve yenmesi caiz değildir. 
Selametle kalın..