La İlahe İllallah zikri demenin fazileti nedir?

Sorular ve CevaplarıKategori: Efendimiz (Ahlakı, Ailesi, Mucizeleri vb.)La İlahe İllallah zikri demenin fazileti nedir?
Misafir önce 4 sene sordu
Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem efendimiz şöyle buyurmuşlar:“Mi’rac gecesi gökte nurdan bir şehir gördüm. Dünyadan bin kat daha büyüktü. Nurdan zincirlerle asılı duruyordu. O şehrin yüz bin kapısı vardı. Her kapının önünde bağlar ve bahçeler bulunuyordu. Her bahçede nurdan köşkler vardı. Her köşkte de nurdan yetmiş oda vardı. Her odanın yüz bin kapısı vardı. Kapıların bir kanadı altından, bir kanadı gümüştendi. Her odanın önünde bir de nurdan taht vardı. Her tahtın üzerinde ipekten yetmiş döşek vardı. Her döşeğin üzerinde birer hûri kızı oturuyordu. Hûri kızlarının bütün âzaları nurdandı. O hûrilerden bir tanesi serçe parmağını dünyaya gösterseydi, ayın ve güneşin ışığı kaybolurdu.”Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem efendimiz şöyle buyuruyor:- Ben sordum, yâ RABBi, bu azametli makam acaba hangi peygamberindir? HAK Teâlâ hazretleri bana buyurdu:- Ey habîbim, bu makam sıdk ve ihlâsla bir kere ‘lâ ilâhe illallah’ diyen kulumundur. Ondan sonra Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:- Her kim ihlâsla ‘lâ ilâhe illallah’ derse cennete girer. [ Eşrefoğlu Rumi (k.s.) , Müzekkin Nüfus, Sayfa 389 , 54 Farz Şerhi ( 1.Farz) Syfa : 15-16 , Allah\’a ve Resülüne en yakın yol s. 497] Bu hadise göre bir kere ihlas ile La İlahe İllallah zikrini yapma bu mükafat verilecek diye bilir miyiz her bir La İlahe İllallah kelime-i tevhidine Cenab-ı Hak bin dünya büyüklüğünde şehir verecektir diye bilirmiyiz ?

1 Cevaplandı
Hikmet.Net Admin’in profil fotoğrafıHikmet.Net Admin Personel cevaplandı 4 sene önce
Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Bu hadise göre evet bir defa la ilahe illallah diyene o kadar büyük mükafaat verilecektir. Ancak söyleme niyeti, söylemeyle beraber o sözün gereğini yapmak gibi hususlar çok önemlidir. Yani bir defa söyleyip o sözün gereğini yapmıyorsa ya da o kazancı elde etmek için söyleyip gerisini getirmiyorsa, insan bahsedilen mükafaata erişemeyebilir. 
Bir de bu hadisi, bir muhataplar açısından bir de kendimiz açısından düşünmelidir. Başkası hakkında bu kadarcık bir imanı kurtuluş vesilesi görmeli ama kendimiz hakkında kesinlikle bunu yeterli görmemeli. 
Hadisten ayrıca, kelime-i tevhidin ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz. 
Selametle kalın