Mekke için “emin belde” ifadesini nasıl anlamalıyız?

Sorular ve CevaplarıKategori: MuhtelifMekke için “emin belde” ifadesini nasıl anlamalıyız?
Misafir önce 5 sene sordu
Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

“Onlar görmediler mi ki, çevrelerindeki insanlar çarpılıyorlar iken biz Mekke’yi emin bir yer yaptık” (Ankebut süresi 67)
Mekke için “emin belde” ifadesinin ne anlama geldiği konusuna “Mekke’nin Fil vakasında Ebrehe ordusundan, despotların şerrinden korumuştur. Hiçbir zaman bir zorba ona galebe edemedi. Oranın halkı, (Kureyş Suresinde belirtildiği üzere) ticaret yapmak üzere yaptıkları seyahatlerinde de kutsal belde sayesinde eşkıyaların saldırılarından emin oluyorlar ve her yerde saygı görüyorlardı.” deniyor. Geçmişte Haccacı zalimin kabeyi mancınıklarla taşlatabilmesini, Karmatîlerin hacerül esvedi çalıp götürmesini ve “Ka’be’yi (zamanın sonunda) Habeşlilerden iki cılız bacaklı birisi tahrib edecektir.” (gaybi hadis) gibi olaylar ve son olarakta geçen hafta Mekke’de 800 yakın müslümanın vefat ettiği vinç kazası bağlamında Mekke’nin“emin belde” olma vasfını nasıl anlamalıyız? Madem öyle Ankebut süresi 67.ayetine göre bu durumlarda neden korunmamıştır sorusu bu aralar sıkça soruluyor, Nasıl izah edebiliriz?

1 Cevaplandı
En iyi cevap
Hikmet.Net Admin’in profil fotoğrafıHikmet.Net Admin Personel cevaplandı 5 sene önce
Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Bu ayeti iki manada anlamak mümkündür: Birincisi Mekke emin bir beldedir. Tarihi boyunca genellikle hep emin olarak kalmıştır. Arada bir zulme maruz kalması, bazı olumsuz hadiselerin yaşanması, onun genel vasfına zarar vermez. Ayrıca bu emniyeti nispetler açısından da anlayabiliriz. Yani Mekke diğer beldelere nazaran hep daha güvenli olmuştur.
İkincisi, Allah Teala, kullarına bir hedef göstermekte ve adeta “Siz Mekke’yi emin hale getirin.” demektedir. Yani öyle bir siyaset takip edin ki Mekke insanlar için bir sığınak yeri olsun. Herkes kendini orada emin hissetsin. Kimse malından ve canından endişe etmesin. Bunun için el ele verin, çalışın ve Mekke’yi emniyetin merkezi haline getirin.
Eğer bugün Mekke idarecileri meseleyi ikinci mana açısından  el almış olsalardı, bugün ve geçmişte olan olumsuzlukların pek çoğu olmayacaktı belki de. Tedbir alınmadığı, emniyet çalışmaları yapılmadığı için kan akıyor, canlar yanıyor. 
Ancak her şeye rağmen Mekke, yine eminliğini sürdürüyor. Dileriz daha da emin olur.
Selametle kalın