Mutezile, kader meselesine ilişkin bir soru

Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Anlayamadığım ve kaynaklarda da ve bence eksik anlatılan bir sıkıntım var:

Mutezile kaderi inkar ediyor deniyor, tamam. Öte yandan Kaderin TANIMI: Allah’ın ezeli ilmiyle her şeyi önceden bilip levhi mahfuza yazması, bu da tamam. Peki bu noktada Mutezile, levhi mahfuzu ve Allah’ın ilminin ezeli olduğunu mu inkar ediyor yoksa “kul fiilinin Halıkıdır” dediği için mi kaderi inkar etmiş kabul ediliyor. Eğer, bana cevap olarak ” evet, o sebeptendir” diyorsanız size soruyorum: Kaderin tanımı, başta yaptığım tanım mı( kitaplarda okuduğum tanım da o şekilde) yoksa ” hayır ve şer her şeyi Allah’ın yaratması” mı kaderin tanımı?

Allah razı olsun şimdiden. (İnşallah inceliği izah edebilmişimdir) Saygılarımla…

1 Cevap

Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Mutezile ilahi iradeyi değil insan iradesini esas alır. Onlara göre insan, iradesiyle vardır ve bütün yaptıklarından mesuldür. Eğer insanın yaptıkları önceden yazılmış olsaydı, bunun insandan mesuliyeti kaldırması gerekirdi. İnsan yaptıklarından mesul olduğuna göre demek ki o kendi yaptıklarını kendisi yaratmaktadır. Yani o hürdür ve hürriyetine göre de mesuliyeti vardır. Kaderde her şeyin yazılmış olması, insanın hürriyetini kısıtlayan bir düşüncedir. 
Dolayısıyla onlar burada hem Allah’ın ezeli iradesini hem de ilmini inkar etmiş oluyorlar. Bu iki sıfat inkar edilince kader de inkar edilmiş oluyor. 
Onlara göre Allah insana önceden güç vermiştir, bir fiilin işlenmesi esnasında ona karışmamaktadır. İnsan kendisine verilen ve özgür bırakılan güçle kendi fiilini istediği zaman kendisi yaratmaktadır. 
Bazı noktalarda ehli sünnete çok yakın düşünen mutezile, bütünlük içerisinde bakıldığında Allah’ın sıfatlarını inkar ettiğinden dolayı temelde ehli sünnetten ayrılmaktadır. 
Selametle kalın

#1

Cevap girmek için ütfen giriş yapın veya Kayıt Olun ...