Namazı terk etmenin hükmü nedir?

Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Namazı terk etmenin Hükmü nedir? Namaz kılmayan kişi uyarılır, haps edilir deniyor. Günümüze bakan tarafları ile izah eder misiniz?

1 Cevap

Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Bu mesele, toplumun genel ahengiyle alakalıdır. Bir toplum düşünün; İslam’ı bütün rükünleriyle, şartlarıyla, vacipleriyle, sünnetleriyle ve adabıyla yaşıyor. İnsanlar, dini yaşamada çok hassas. Adâba dair en ufak bir ihlal, büyük bir aykırılık olarak görülüyor. Din hayata hayat olmuş. Devlet samimi bir şekilde dindar insanlar tarafından yönetiliyor ve devlette dinin hükümleri uygulanıyor. İşte böyle bir toplumda bir insanın namaz kılmaması büyük bir ihlaldir, isyandır, toplumun ahengine karşı savaş açmaktır. Buna bağlı olarak, topluma verdiği zarardan ve kötü bir yolun açılmasına sebebiyet verdiğinden dolayı namazsızlığa karşı bahsedilen tedbirler alınmıştır. 
Bu özellikleri taşımayan toplumlarda namaza dair böyle bir ceza da söz konusu olmayacaktır. Şu anda bu özellikte bir toplum olmadığı için bu cezalardan bahsetmenin gereksizliği açıktır. 
Netice: Meseleyi toplumun vicdanı ve seviyesi belirler. Toplum vicdanına bir mesele mâl olmamışsa, seviye gereği o meseleye dair konulan cezalardan söz açmaya gerek yoktur. 

#1

Cevap girmek için ütfen giriş yapın veya Kayıt Olun ...