Nikahı bayan memurun kıyması ve şahitlerden birinin bayan olması caiz midir?

Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this page
Print
Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Sorular ve CevaplarıKategori: Aile (Nikah, Çocuk, Boşanma, vb.)Nikahı bayan memurun kıyması ve şahitlerden birinin bayan olması caiz midir?
abdullah önce 1 sene sordu

Selam Aleyküm! Eşimle bir buçuk yıl kadar önce resmi nikah yaptık ve kendi isteğimizle dini nikahı erteledik. Resmi nikahın yeterli olacağını düşündük ve duasını sonra tanıdığımız  birine yaptırmak istedik. Fakat kendisi özgürlüğünü  elde edemediği için fırsat oluşmadı. Biz de bu zamana kadar bekledik. Fakat resmi nikahla ilgili bir konu aklımıza takıldı. Nikahı bayan bir memur kıydı ve iki şahitten birisi bayandı. Nikah ailelerimiz ve es dostla, yemekli mevlid (düğün) şeklinde yapıldı. Dinimize göre bu nikah geçerli miydi?

1 Cevaplandı
Hikmet.Net Admin Personel cevaplandı 1 sene önce

Nikahınız geçerlidir. Zira teklifin erkek veya bayan tarafından yapılması önemli değildir. Nikahta önemli olan iki tarafın karşılıklı rıza evliliği kabul etmeleridir. Şahit meselesine gelince resmi şahitleriniz bir erkek bir bayan olsa da bir topluluk huzurunda yapıldığı için orada bulunan herkes şahit hükmünde kabul edilir. Hayırlı günler…