Özel hallerde ezberden sure okunur mu?

Sorular ve CevaplarıKategori: Kuranı Kerim (Okuma, Tefsir, Tecvid vb.)Özel hallerde ezberden sure okunur mu?
Misafir önce 5 sene sordu
Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Kadın özel halinde ezberden kurandan herhangi bir sureyi okuyabilir mi? korku halinde veya başka bir halde olmak fark eder mi?

1 Cevaplandı
En iyi cevap
Hikmet.Net Admin’in profil fotoğrafıHikmet.Net Admin Personel cevaplandı 5 sene önce
Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Adetli kadının “Ona tertemiz (abdestli) olanlardan başkası dokunamaz.”(Vâkıa Sûresi, 56/79) âyeti mucibince Kur’ân’a dokunmaları câiz olmadığı gibi onu ezberden okumaları da câiz değildir çünkü Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem): “Ne hayızlı kadın ne de cünüp kimse Kur’ân’dan hiçbir şey okuyamaz.”(Tirmizî, tahâret 98) buyurmuştur. Ancak bu durumdaki kimselerin Kur’ân dinlemelerinde, Kur’ân’a bakmalarında ve âyetlerin manalarını düşünmelerinde bir mahzur yoktur.
Ancak Fatiha, İhlas, Felak ve Nas gibi dua ve zikir mahiyetli olarak okunan sureler âdet halindeyken okunabilir ama bu mahiyette olmayan ve okunmayan diğer sureler okunmaz.
Konu hakkında geniş açıklama ve detaylı bilgi için aşağıdaki yazılarımıza müracaat edebilirsiniz.
Kadın adet halinde kuran okuyabilir mi?

Kadının özel hallerine dair soru cevaplar
Selametle kalın..