Sürekli günah işleme korkusu

Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this page
Print
Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Sorular ve CevaplarıKategori: MuhtelifSürekli günah işleme korkusu
Alp önce 1 sene sordu

 
 
Bende milletin hakkina girme korkusu var bunu yıllara vurduğumuzda korkunç oluyor.bu düşünce beni yıpratıyor.Enosimania hastalığı mı acaba.bu konuda videonuz olursa iyi olur.kalp ritim bozukluğu, nefes darlığı…etkileri var.
1.Şadirvanda abdest aldim diger çeşmeleri kontrol etmek zorundamıyim damlatiyor mu diye.ne kadar süre kontrol etmeliyim.parkta çeşmeye  bir sure baktım damlatmadı önunden gectim arkaya baktim tek damla düştü.çeşmeyi fazlaca sıkmışım.contaya zarar vermeden dolayı fazla su kaybına neden olma endişesi taşıdım.faturasını halk ödüyor.damladikça vebale giriyormuyum.
2.Prizden çekili olmadikca cihaz kapali bile olsa elektrik harcaniyor.Devlet okulundaki akilli tahta,bilgisayar,boşa yanan lamba.parasini halk ödüyor.nöbetçi olsun olmasın öğretmen bunları kapatmazsa,fişi çekmezse vebale girer mi?
3.Satıcının terazisi üzerinde patates tozu,soğan kabuğu var.uyarmak zorundamiyim uyarmasam,eksik verdiği her kişinin hakkına girmiş olur muyum?
4.Muhtar,hizmet yerinde kırık cıkık tedavisi yapiyordu.şimdi muhtar değil.bir kaç yil sonra aklima geldi.hasta tedavisi için muhtarlığın lambasını kullandi.elektrik parasini halk ödüyor.uyarmasam o kadar milletin hakkina girmiş olur muyum?
5.Mûteber bir kitapta aldigi bir miktar tahil borcunu ödemediği için ruyasinda, yakinina kabir azabi cektiğini söylüyor.ödeyince kurtuluyor.azap,sevap gunah ağırlığına göre değil mi.
6.Halk tarafından hoca bilinen insanlara  alternatif çalışmalar yapmanızı bekliyorum.örneğin fezâil-i âmâl konusunda.
Selametle.

1 Cevaplandı
Hikmet.Net Admin Personel cevaplandı 1 sene önce

Bütün maddelerde yaklaşık aynı tema sorulmuş: Kul hakkında hassasiyet. Öncelikle hassasiyetinizi tebrik ederiz. Ancak, hiç bir konuda hassasiyet bizi vesvese seviyesine vardırmamalı ve hayatın normal seyrini zorlaştırmamalı. İnsan, makul seviyede ve güç yettiğince bazı şeylerden mesuldür. Bir mesele makul seviyeyi ve insanın gücünü aşıyorsa, o mesuliyet kapsamından çıkar. Çünkü Allah insana gücünün yettiğini yükler. Gücünüzün yettiğini yapar, yetmediği için istiğfar çeker ve iyi niyet dileklerinde bulunursunuz.. 
En son dileğiniz için de inşaallah der ümit ederiz..