Tedavisinin mümkün olmadığı, daha da acı çekmesini göze alarak ara müdahalelerle belki bir kaç gün veya hafta daha ömrünü uzatmak caiz midir?

Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this page
Print
Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Sorular ve CevaplarıKategori: MuhtelifTedavisinin mümkün olmadığı, daha da acı çekmesini göze alarak ara müdahalelerle belki bir kaç gün veya hafta daha ömrünü uzatmak caiz midir?
Misafir önce 5 sene sordu

Selam,
Çocuğumun, teşhisi konulmuş ölümcül bir hastaliği var. Tıpda bu hastalıktaki çocuklar en fazla 1-2 yaşlarına kadar yaşıyorlar ve tedavisi yok. Zaman içerisinde hastalık ilerliyor ve geri dönüşü olmayan noktalara gidiyor ve sonunda solunum yetmezliğinden veya zayıf bünyeden dolayi ölüyorlar. Hastalığın ilerleyen noktalarında anlık krizleri önleyip o an için yaşamasını sağlıyorlar. Bu müdahaleler cocuga hep zarar veriyor ve aci cekmesine sebep oluyor ve yaşamını bir öncekine göre daha da sıkıntılı yapiyor. Fakat netice degismiyor bir süre sonra cocuk ölüyor bir noktadan sonra artik müdahalede fayda etmiyor.
Doktorlar bu ara müdahalelerin cocuga sadece eziyet verdiğini söylüyor, hastalığın tedavisinin kesin olarak mümkün olmadığını söylüyorlar ve dogru olanın bir sonraki krizde cocuğa daha fazla eziyet etmeden ilaçlarla acısız bir şekilde ölmesini beklemek oldugunu söylüyor. (Hastalığı iyi bilen arap dindar bir müslüman doktorda bunun doğru olduğu kanatinde. Aksi halde cocuğa eziyet edildiğini düsünüyor.)
Almanyada bir hastanedeyiz.
Tedavisinin mümkün olmadığı, daha da acı cekmesini göze alarak ara müdahalelerle belki bir kac gün veya hafta daha ömrünü uzatmak caizmidir veya ne yapmak lazım.
Hastalığın adi “Epidermolysis bullosa junctional herlitz”
Sağolun, saygılar

1 Cevaplandı
Hikmet.Net Admin Personel cevaplandı 5 sene önce

Hayat, sebeplere bağlı olmadan Allah’tan doğrudan gelen sırlardan biridir ve onun bize bakan hikmetleri bir ise Allah’a bakan yönleri ondur, yirmidir.  Bu sebeple her ne kadar sıkıntı, eziyet çekiyor olsa da onun hayatının bir manası vardır. Ayrıca acı çeken insan ne kadar acı çekse de onun hayatına kastedilemez, öldürülemez. Aksi takdirde cinayet olur. 
Sabredin, tevekkül edin ve normal şekilde vefatını bekleyin. 
Allah sabr-ı cemil versin.