Ticari anlaşmazlık

Ersin önce 10 ay sordu
Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Hocam selamlar iyisinizdir inşallah ben hemen mevzuya geceyim.20 yıldır beraber olduğumuz haftanın belirli akşamları çayda buluşup,beraber ağlayıp beraber güldüğümüz,yemeyip yediren,talebe diyen,yardım diyen,helal-haram noktasında falsoları olmayan abi –kardes  iki  arkadasımız var.Bunlar organizasyon-uçak bileti işleri yapıyorlardı ama ciddi sermaye ve borç problemleri de vardı,iş yapmak için borç buluyorlardı.Hep beraber olduğumuzdan dolayı sürekli borç  alıp veriyorduk.Benim işlerimde malum süreçten dolayı bozulmaya başlamıştı.( 15 Temmuzdan 1-1,5 yıl önce başlayan bir süreç ).Çok ortalık da  gözükmüyordum. 
Artık aldıkları işleri yapamayacak durumda olduklarından ve borç bulmanın zorlaştığından dolayı aldıkları  işler için insanlardan para alıp o iş için kar ortaklığı yapmaya başlamışlardı.Bir vakit sonra bana   ‘’’Kardeş sürekli senden borç alıyoruz ama, başkaların dan para alırken işlerin kar ortaklığı için para almak zorunda kalıyoruz,senin para bizde dursun işlerinde kötü burası da sana bir ekmek kapısı olur başkası kazanacağına sen kazanırsın bizde sağdan soldan para aramak zorunda kalmayız’’’’ tarzı ifadelerle yaptıkları işlere dahil olmaya başladım.Ama işlere kar ortağı olmasam bile cebimdekinin hepsini borç verecek kadar seviyordum ve veriyordum da.Aldıkları işlerinde ortalama durumları belli idi. Şöyle ki,bir bakanlığın eğitim işi var,300 kişi bir hafta,şu otel,şu kadar masraf derken ortalama şu kalır yüzdeye vurunca 100 de 30 karı var bununda yarısı senin gibi… 
Biz bu şartlarda başladık şirketin ortağı değilim ama aldıkları işlerin kar ortağıyım seklinde devam ediyor, bir-kaç  aileye bakacak parada kazınıyor,kazandığımız paradan zekat  veriyor,burs veriyor,ailemin geçimini sağlıyordum.Tabi ortalık da görünmemem gerektiğin den ve alınan işlerin kurum işleri olduğundan dolayı ben ofise gidip gelmiyordum.Kazancımız iyi olduğundan dolayı aylık 30 kazanıyorsak ben bunun 15 ini ihtiyaçlarım için alıyor gerisi de dursun sende benim paranın üzerine koy diyordum. Bu böyle 2 yıla kadar devam etti.Ben bi taraftan çok rahatlamış geçim derdi yaşamıyor sermayemin üzerine de sürekli ekliyordum.Abi  kardeş olduklarından ve ofise de gidemediğimden dolayı kardeşine de sürekli şu iş varmı karı ne olur gibi sorularla teyid ediyor ,takip ediyordum.  
Belli bir zaman sonra bizim kar payları gelmemeye,arkadaşlar ın  piyasaya ciddi borçları olduğuyla ilgili haberlerin çıkmaya başlamasıyla işler sarpa sarmaya başladı ve bir gün alacaklılar kapısına dayandı.Arkadaşlar ın  benden aldığı sermayede yetmeyip borç da bulamayınca, bir çok adama iş var para lazım,para ver işin kar ortağı ol diyip ciddi karlardan da bahsedip para toplamış ama ortada iş-miş yok yada 1 iş var 10 kişiye pazarlamış.Topladığı paraları da diğer borçlu olduklarına vermiş.(topladıklarını yeme-içme kadın kumar gibi şeyler yok)Tabi bu sistemde bu ay 100 lira olan borç  bir ay sonra 200 iki ay sonra 400 diye katlanarak büyüyor.En son noktada yaptığı her şey ortaya cıktı. 
Ben ona defalarca abi kazanmıyorsan bana verme biz zaten kardeşiz dediğim halde bu çoğu zaman mahcup olmayayım durumum ortaya çıkmasın diye ortada iş olmadan hesap kitap olma dan,bu ayda su kadar kazandık sana da şu kadar düştü diyerek devam etmiş durmuş.Şüphelendiğim çok zaman oldu ğama hem kardeşinden teyid ettiriyor hem de artık yeminler ettiriyordum ama gerçeği bize de söylemedi.Sonuç  itibari ile arkadaş ciddi borçla patladı.Mafyası,tefecisi,alacaklısı, bankası üşüştüde üşüşdü.Ama ben her şeye rağmen hiç yalnız bırakmadım,mafyasıyla alacaklısıyla hep beraber uğraştık maddi manevi sıkıntılar çektik. 
2/2
Hocam şimdi durum su,bu işte ipin ucu en baştan kaçık mış, arkadaş o dönem günü kurtarma derdinden dolayı   kimden ne aldığını, kime ne verdiğini,reel de bu işin ne kadarının gerçek ticaret ne kadarının hayali olduğunu kayıt olmadığı için bilmiyor.Her şey birbirine girmiş durumda. 
Yazdığım gibi ben buna 100 verdim,30 kar dedi ,15 ini aldım 15 sermayeye ekle dedim,böylece hem iaşemi temin ettim hem de sermayem 500 oldu diye sevinip durdum.Ama şimdi kazancım helal miydi değil miydi,gerçekte benim param ne kadardı hiç birini bilmiyorum,o da bilmiyor ve işin içinden çıkamıyorum.BENİM KAZANDIGIM,AİLEME YEDİRDİGİM,ZEKAT-BURS VERDİGİM PARANIN DURUMU NEDİR? 
İkincisi ise,alacaklılar kapıya dayanınca babası borçları üstlendi evini, dükkanını sattı özellikle çok sıkıntılı olan,tehdit edenlerin borcunu az-çok ödedi.Ben de hep yanında destek olmaya çalıştım ama bir- kaç kere ufak  defek söyleyip-istemek den  başka hiç sıkıştırmadım.Şimdi insanlar alıştı duruma bir çoğu da zaten verdikleri  paraları kar payıydı,tefe tüfeydi geri almışlar,alamayan mağdurlar da var tabi.Ben ailesini de bildiğim,çok eski dost olduğumdan ve sürekli yardımcı olmaya çalıştığımdan dolayı görüşmeye devam ediyorum.bundan dolayı biliyorum ki ellerinde bir-kaç parça daha mal kaldı ve israr edip istersem bana da bir şeyler verebilirler.BEN BU MEVZUDA NE YAPMALIYIM EN AZINDAN PARANIN BİR KISMINI TALEP ETMELİMİYİM YADA HELAL LİK DURUMU NE OLUR..Benimde şu an işim yok evim yok arabam yok tıkandım kaldım.AHİRETE BAKAN YÖNÜ İLE YANLIŞ BİR İŞ YAPMAK İSTEMİYORUM.AMA BİR YANDANDA NEFSİM VE ŞARTLAR COK ZORLUYOR. 
Detaylarla ilgili sormak istediginiz bişey olursa yazayım ama lütfen bana bu işle alakalı yardımcı olunuz ,Allah razı olsun tesekkür ederim.Biraz uzun oldu amma kusura bakmayın. 

1 Cevaplandı
Hikmet.Net Admin’in profil fotoğrafıHikmet.Net Admin Personel cevaplandı 9 ay önce
Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Gerçekten çok karmaşık bir mesele. Genel olarak şöyle söyleyebiliriz. Sizin burada niyetiniz tamamen ticaret. Hatanız ise arkadaş da olsa, kardeş de olsa meselenin yazılı bir sözleşmeye dayanmadan sadece güvene dayalı olarak yapılması. Malesef bugün bu tür şeyleri camia içerisinde yaşandığını duyuyoruz. Demek ki insanların ibadetiyle muamelatını bir tutmamak gerekir. Ticaret farklı bir şey, hizmet ayrı bir şey. Şimdi siz ne kadar verip ne kadar vermediğinizi bilmiyor musunuz? Tahmini olarak bir hesap yapabilir misiniz? Aldığınız paralar verdiğiniz paralardan az mı çok mu? Netice itibariyle bütün servetiniz gitmiş. Aldığınız paralar ticarete sayılır. Bunun vebali varsa ki var, bu parayı işletenlerdedir. Siz tamamen meşru bir niyetle paranızı değerlendirmeye çalışmışsınız. Bundan sonrası için de hakkınız varsa talep edebilirsiniz. Allah yardımcınız olsun…