Tutamadığımız Ramazan orucunun kazasına nasıl niyet edilir?

Sorular ve CevaplarıKategori: İbadet (Namaz, Oruç, Hac, vb.)Tutamadığımız Ramazan orucunun kazasına nasıl niyet edilir?
Misafir önce 4 sene sordu
Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Selamün aleyküm. Annem kefaret orucu tutmak istiyor fakat bu daha önce oruç bozduğu için değil müsait olmadığı zamanlar tutamadığı ramazan oruçlarından unuttuğum olduysa onların yerine tutmak maksadı ile bunu nasıl niyetlemelidir? Şimdiden Allah razı olsun..

1 Cevaplandı
En iyi cevap
Hikmet.Net Admin’in profil fotoğrafıHikmet.Net Admin Personel cevaplandı 4 sene önce
Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Kefaret orucu, ramazan orucunu kasten, bilerek ya da herhangi bir özrü bulunmaksızın bozmadan dolayı tutulan oruçtur ki miktarı, peşi peşine iki aydır.  Yani kefaret, ramazanın hürmetine binaen tutulan bir oruçtur.
Öte yandan Ramazan ayında oruç tutamayan kimse daha sonraki zamanlarda tutamadığı gün sayısınca oruçlarını kaza eder. İlk olarak toplamda kaç kaza oruç olduğunu tahmin etmeli ve en fazla miktara göre belirlemelidir. Bunların sayısını belirledikten sonra kaza orucu niyetiyle oruç tutmaya başlar. Niyeti şu şekilde yapabilir:
Niyet etttim Allah rızası için en son kazasını tumadığım ramazan orucunun kazasını tutmaya.
Nafileler için de niyet ettim Allah rızası için nafile oruç tutmaya şeklinde niyet edilir.
Selametle kalın..