Vesvese bir tek dini konularda mı olur?

Sorular ve CevaplarıKategori: Metafizik (Ruh, Şeytan, Cin, Rüyalar, vb.)Vesvese bir tek dini konularda mı olur?
Misafir önce 4 sene sordu
Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Selamun Aleykum,
benim merak ettiğim bir husus var. Vesvese denildiği zaman ilk aklima gelen Bediuzamman Hazretlerinin 21. Sözde getirdiği Örnekler. Butün karşılaştığım Vesvese Örneklerin de sanki birtek Dini Konular temel olarak kulanilir. Bunun disinda da Vesveseler olabilir mi. Mesela ben bazen gendimi Hasta hissediyorum. Örnek bas ağrısı veya baska bir hastalik herzaman değişebiliyor. Hasta olmadigim biliyorum ama onun üstüne gitikce daha kötü oluyorum. Doktorlara göre hicbir hastalığım yok. Aynen Vesvese gibi buna da Vesvese denilebilir mi? Eğer denilebilirse böyle bir durumda ne tavsiye edersiniz. Bundan kurtulma yollari nelerdir. Uzun bir zamandir yoktu böyle sorunlarim son zamanlar tekrar basladi.
Selamlar

1 Cevaplandı
En iyi cevap
Hikmet.Net Admin’in profil fotoğrafıHikmet.Net Admin Personel cevaplandı 4 sene önce
Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Vesvese her konuda olur. En kötüsü de dini konularda gelenidir. Şeytan imtihanda olan insanı hem dinî hem de dünyevi konularda sıkıştırır. Ona hayatı yaşanmaz hale getirmeye çalışır. Dünyevi konularda vesveseye düşen kişi, dinini de tam yaşamayacağından dolayı şeytan o taraftan da vesvese verir. Mesela gelecek korkusu, hasta olma korkusu, ölme korkusu verir. Bunlar öyle hale gelir ki, insana akıl almaz şeyler yaptırır. 
Bütün vesveselerin çaresi, Üstad Hazretlerinin dediği şeylerdir. Vesveseye ehemmiyet vermeme, şeytandan geldiğini bilme, paniklememe, duaya sarılma vs. 
Allah yardımcınız olsun, tez zamanda kurtarsın.