Zaruret

Levent önce 1 sene sordu
Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

Ben Yunanistan’ın başkenti Atina’da yaşıyorum. Türkiye’de hakkımda arama ve yakalama kararı olduğundan, ailemle, kaçak yollardan buraya geldim. 
Benim size veya bu konuda ehil olduğunu düşünüp yönlendireceğiniz yazara yönelik olarak birkaç sorum var: Biz buraya gelirken kaçakçılara yüklü miktarlarda para ödedik. Buraya geldikten sonra buranın çok yüksek maliyetli geçim şartları ile karşı karşıya kaldık. Bir süre sonra paramız da bitti.
Soru1. Burada kaçak olarak otobüslere ücretsiz biniyoruz. Denetimler çok sıkı olmadığı için yakalanmıyoruz ama yakalanan insanlar var ve bunun bir cezası da var. Bunun dini boyutu nedir?
Soru2: Buradan legal yollarla çıkmamız imkansız. Dolayısı ile burada kalmamız lazım. Burası da bir Almanya, Belçika veya Hollanda vs. gibi ikanlara sahip değil. Bu ülkelere gitmek için yaptırdığımız sahte pasaport yöntemi caiz midir?
Soru3: Bu pasaportu almak için 400-500 euro gibi inanılmaz uçuk fiyatları kaçakçı tabir ettiğimiz insanlara ödüyoruz. Yeri geliyor bu paraları başka ülkelerdeki insanlardan karşılıksız veya borç olarak alıyoruz. Böyle rica minnet alınan veya çok zor toplanan paraları böyle bir işe harcamanın hükmü nedir?
Soru4: Yine şöyle bir yöntem var. Bir kaçakçı ile anlaşıp sınırsız deneme yapıp sonra geçildiği takdirde adambaşı 2500 ile 5000 euro arasında değişen fiyatlarda ödeme yapılması yöntemi. Bu yönteme para ödemenin avantajı şu; geçerseniz ödüyorsunuz daha az strese ve maddi kayıba uğruyorsunuz. Bu yönteme para vermek caiz midir? Bu yöntemi yapanlar arasında PKK gibi kanlı bir örgütle bağlantısı olduğunu düşündüğümüz insanlar da var. Meriç’ten geçerken de bu insanlarla çalışıldığı duyumunu zaman zaman duyuyoruz. Mesela Sayın Fethullah Gülen’in bu konudan haberi var mıdır? Düşüncesi nedir?
Soru5: Bu vb. olumsuzluklar düşünüldüğünde burada kalmanın çareleri aranıp illegal yöntemlere girmemek mi dini, insani ve vicdanidir. Yoksa burada kalmak yerine az bir zahmete ve zaruret deyip bu saydığım şeylere girmek mi daha uygundur?
Konu ile ilgili merakımı giderecek bir cevap vermenizi arzu ediyor çalışmalarınızda başarılar diliyorum.    

1 Cevaplandı
Hikmet.Net Admin’in profil fotoğrafıHikmet.Net Admin Personel cevaplandı 1 sene önce
Yazıyı Paylaşabilirsiniz...Print this pageEmail this to someoneShare on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter

1- Elbette birşeyin gayrimeşru şekilde elde kullanılması caiz olmaz. Bir kimsenin gitmesi zaruri olmayan yerlere sırf gezmek amacıyla gidip kaçak olarak ulaşım vasıtalarını kullanması doğru olmaz. Ancak gerçekten üzerinde hiç parası yoksa ve bir yere gitmesi zaruri ise borç alacağı da kimse yoksa bu takdirde biletsiz gidebilir ancak imkan bulduğunda bilet alarak bunu iade etmesi müslüman ahlakına uygun olan davranıştır. Bu konuyla ilgili olarak resmi makamlara dilekçe ile müracat edilerek ulaşım için kolaylık sağlanması talep edilebilir.
2-3-4-5- Günümüzde özellikle vatanından ayrılmak zorunda kalan insanların durumunu zaruret çerçevesinde değerlendirmek gerekir. Normal yollar mümkün değilse insanların daha güvenli ve sosyal açıdan refah seviyesi yüksek ülkelere geçmek için başka yollara başvurması zarureten caiz olur. Elbette hakkında hiçbir tehlike olmadığı halde sırf maddi imkanlarını yükseltmek için bu tür yollara başvurmak doğru olmaz. Kaçakçılar içerisinden de tercih yapma imkanı varsa şaibesi en az olan insanlarla çalışmayı tercih etmelidir. 
Hocaefendi’nin bu konuyla ilgili bir görüşünü bilmiyoruz. Ancak genel olarak gidilmeye çalışılan ülkelere geçilmesini tavsiye ettiğini biliyoruz. 
Diğer taraftan seyahat hakkı, insanın en temel haklarından birisidir. Bunun farklı gerekçelerle çeşitli ülkeler tarafından kısıtlanması ne kadar doğru, bu da ayrı bir tartışma konusu. Dolayısıyla aslında insanların istediği ülkede yaşamaya hakkı varken ve böyle bir konuda dini açıdan kısıtlama söz konusu değilken insanların bu aslî haklarını elde etmek için normal yollar mümkün olmadığından başka yollara tevessül etmeleri mazur görülebilir. Allahu a’lem…