Sosyal ilişkilerim iyi değil, yıldızın düşük diyorlar, bu yaklaşım doğru mudur?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Ben, kiminle konuşsam tepki alıyorum. İyi dostluk kuramıyorum. Kendimi sevdiremiyorum. Bunu sadece ben demiyorum, etrafımdaki insanlar da bunun böyle olduğunu söylüyorlar. Mesela bir kişiyle ilk defa ve bir kez konuşsam, bana karşı tepki duyuyor, hatta benim arkamdan konuşuyor vs. Bu durumu bir hocaya sordum, “yıldızın düşükmüş, bazı insanlar böyle olur” dedi. Şimdi ben ne yapacağım. Sahabede böyle şeyle var mıydı? Onlar nasıl hareket ediyorlardı?

Yıldızın düşük olması, burçların tesiri gibi hadiselerin bir hakikati olsa da bunlar objektif değildir. Objektif olan, insanın iradesinin hakkını vermesi, Kur’an ve Sünnet’e göre yaşamasıdır. İradenin hakkı verildikten sonra, vesveseye girmeye gerek kalmaz. Ancak elbette ki, hayat bir imtihandır. İmtihanın gereği olarak sevenler de olacak, sevmeyenler de. Bazı fıtratlar uyumlu bazıları az uyumlu, bazıları da uyumsuz olacaktır vs. Bunları yaşayacağız. Fakat bize ötede sorulacak olan husus, emanetimize verilen fıtratları, kabiliyetleri, özellikleri irademizle ne kadar geliştirip terbiye ettiğimizdir.

Sahabe arasında düşük yıldızlı olma, burçlardan etkilenme gibi hadiselerin konuşulduğunu bilmiyoruz. Belki münferit bazı hadiseler olmuş olabilir bilemiyoruz ama onlar irade insanlarıdır. Kendilerini Kur’an ve Sünnete göre ayarlamışlar ve meseleyi kesinlikle yıldızlara burçlara bağlamamışlardır. Sizin bizim yapmamız gereken de budur. Mesela, insanlarla diyaloglarınızda sünneti seniyyeyi örnek alın. Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) nasıl konuşurdu, nasıl hitap ederdi, neye dikkat ederdi gibi hususları elinizden geldiği kadarıyla tatbik etmeye çalışın.  İnsanların nasıl düşündüğünü, ne dediğini nazara almaktan daha ziyade, kendinizi tamamen sünnete konsantre edin. Durumun daha farklı olduğunu göreceksiniz. Elbette insanların da nazara alınacağı yerler vardır ama insanlara göre hayatımız tanzim etmek, onları memnun kılmak bizim takatimizin üstündedir. Bunun yerine, en mükemmel insan olan Efendimiz’i model alarak yaşamak, hem daha kolaydır hem de herkesin hoşuna gidecektir ve genel olarak herkese sevimli gelecektir.  Evet, objektif olana göre davranalım, subjektif meselelerde boğulmayalım, vesveselerin kurbanı olmayalım..

Ayrıca, kendinizi yetersiz gördüğünüz konularda bol bol dua edip esma-i hüsnadan isimler çekebilirsiniz. Mesela kapalı bir fıtratsanız varsa ve açılmayı istiyorsanız Ya Fettah’ı, güzel diyaloglara girmek istiyorsanız Ya Cemil ismi şerifini çekebilirsiniz.. Allah afiyet versin.

Etiketler:, ,

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

6|72|Ve "Namazı kılın/duayı yerine getirin, O'ndan sakının!" diye emrolunduk. Huzurunda haşrolunacağınız O'dur.
Sura 6