Sosyal paylaşım sitelerini kullanma konusunda ne dersiniz?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Bu sitelere girmenin bir tedbir yönü vardır. Kim kiminle irtibatlı ve kimler ne yapıyorsa bu bilgiler, siteyi elinde bulunduranların arşivinde arşivleniyor. Bir şey yapacakları zaman, bu arşivden istifade edebiliyorlar. Bu yönden çok tehlikelidir. Hiç girmeyin deriz.

Bir de bunların mahremiyet yönü vardır. Eski arkadaşlarıyla buluşanlar, yeni arkadaşlık kuranlar, hayali dostluklar kazananlar!, gruplar içerisine şahsi, ailevi fotoğraflarını koyanlar vs. Bütün bunların faydalı yönleri olabilirse de bir Müslüman’ın mahremiyetine zarar veren tarafları daha fazladır. Nitekim zaman zaman bu zararlı neticelere şahid oluyoruz. Çoğu zaman vakit kaybına sebebiyet vermesi de işin ayrı bir yönü.

Evet, bu sitelerde, mahremiyet adeta kalkıyor. Herkes herkesin her şeyini bilir hale gelebiliyor. Gereksiz bilgiler, konuşmalar, fotoğraflar vs. hem şahsın, hem de ailenin kendine ait ağırlığına, psikolojisine, ocağına, yuvasına zarar getirebiliyor. Bu yüzden, bu sitelere girmemek en güzeli. “Mutlaka girmem lazım, işlerimi kolaylaştıran yönleri var” diyorsanız, yarar zarar dengesini bir gözden geçirmenizi, eğer yararının daha fazla olacağına inanıyorsanız o zaman ihtiyaç ölçüsünde ve mahremiyeti ihlal etmeyecek şekilde kullanmanızı, ayrıca fotoğraflarınızı ve bilgilerinizi koymamanızı tavsiye ederiz.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

41|48|Daha önce yakarıp durdukları, onlardan uzaklaşıp kaybolmuştur. Kaçacak hiçbir yerleri olmadığını anlamışlardır.
Sura 41