Tavuk kesiminde besmele çekmek gerekir mi?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Avrupa’da yaşadığım için son zamanlarda sürekli gördüğümüz 100% helal kesim damgalı firmaların kestiği tavukların ne kadar helal olduğu benim için şüphe uyandırıcı olmaya başladı. Son birkaç aydır kendim de bir tavuk firmasında çalışıyorum ve helal kesim denen olayın sadece makineyi ilk çalıştırırken salâvat getirilmesi olduğunu öğrendim. Bir salâvat ile günde binlerce kesim yapılması sonucu üretime verilen tavuklar sizce yeteri kadar helal mi?

Cevaplar

Asıl olan, salâvat değil besmeledir. Tıpkı, vurulan birkaç kuşu yakalamak üzere gönderilen köpeği besmele ile salmak gibi bir besmele çekmek yeterli olur. Ancak, bildiğimiz kadarıyla tavuk kesim yerlerinde sabah basılan düğmeyle akşama kadar kesim yapılmamaktadır. Aralarda durmalar olmaktadır. Dolayısıyla her düğmeye basışta ayrı besmele çekilmesi gerekir.

Besmeleden başka bir de tavuğun tüylerinin temizlendiği suyun sıcaklığı ve o suya pislik karışmaması önemlidir. Su çok sıcak olduğunda tavuğun içindeki pislikler etine nüfuz eder. O zaman tavuğun et kalitesi düşer. Pislik karışmış bir et sağlık açısından iyi olmayacağı gibi dinen de yenilmesi helal değildir. Bugün bazı firmalar dinî hassasiyetlerinden dolayı bazı firmalar da kalite düşüncesiyle bu sıcaklığa dikkat ederler.

Dini hassasiyetiyle bilinen markaların, “biz bu konulara dikkat ediyoruz, rahatlıkla yiyebilirsiniz” demelerinin ardından artık suizan etmemek ve hele hele gıybete girmemek gerekir. Ancak, bununla beraber, dikkat derecelerinden de emin olmadan yememek icab eder. Zira bazı firmalar dikkat ediyoruz diyorlar ama soruda bahsedildiği gibi besmele yerine salâvat getiriyorlar veyahut da akşama kadar aralıklı seanslarla kesilen tavuklar için bir besmeleyi yeterli görüyorlar. Bu durumda tavuk, dini hassasiyetlere göre kesilmiş olmuyor. Zira her seansta ayrı besmele çekilmesi gerekiyor.

Evet, yediğimize içtiğimize dikkat edelim, güvendiğimiz insan ve firmalardan alışveriş yapalım, şüphelendiğimiz yerlerde şüpheli olmayanla yetinelim ve gıybet, suizan ve dedikodulara girmemeye özen gösterelim.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

4|12|Zevcelerinizin geriye bıraktığının yarısı sizindir, eğer onların çocuğu yoksa. Eğer onların çocuğu varsa, vasiyet ettikleri ve borçları ödendikten sonra geriye bıraktıklarının dörtte biri sizindir. Eğer sizin çocuğunuz yoksa bıraktığınızın dörtte biri zevcelerinizindir. Eğer sizin çocuğunuz varsa bu durumda, yaptığınız vasiyet ve borcunuz ödendikten sonra geriye kalanın sekizde biri zevcelerinizindir. Eğer miras bırakan erkek veya kadının ana-babası ve çocuğu yok da erkek kardeşi veya kız kardeşi varsa, bu kardeşlerden herbirine altıda bir düşer. Kardeşler bundan fazla ise bu takdirde onlar, yapılmış bulunan vasiyet ve borç ödendikten sonra üçte bire ortaktırlar. Kimseye zarar verilmemelidir. Allah'tan bir öneridir bu. Allah Alîm'dir, Halîm'dir.
Sura 4