Teyze, Amca ve Hala kzıyla evlenmek günah mıdır?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Türkiye’de bildiğim kadarıyla bazı insanlar kendi teyzesinin kızıyla evleniyorlar. Allah bunu meşru kılmış ama farz kılmamıştır değil mi? Şimdi bu diğer insanların gözünde kötü bir şey görülmüyor mu?

Dinde muharremat denilen yani kendisiyle evlenilmesi haram olan kişiler belirlenmiştir. Hala ve teyze kızları veya dayı ve amcakızları muharremattan değildir. Yani bunlarla evlenmek caizdir. Teyze-hala-amca-dayıkızlarıyla evlenmeme, evlenenleri yadırgama; bazı memleketlerde yanlış olarak yerleşmiş bir örfün neticesidir. O takdirde öncelikle bizler bu meselenin dinî yönünü iyi bilmeli ve akraba evliliği gerçekleştirmiş olanlara günah işledi gözüyle bakmamalıyız.

Etiketler:,

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

2|249|Tâlût, askerleriyle yola çıkınca dedi ki: "Allah sizi bir ırmakla imtihan edecektir. O halde, ondan içen benden değildir. Ama onu tatmayan bendendir. Eliyle bir avuç alan kişi başka." Bunun ardından, pek azı müstesna olmak üzere ondan içtiler. Nihayet o ve onunla beraber iman edenler ırmağı geçtiklerinde şöyle dediler: "Bugün bizim Câlût'a ve ordusuna karşı hiçbir gücümüz yoktur." Allah'a kavuşacaklarını düşünenler ise şöyle konuştular: "Sayıca az nice topluluk vardır ki, sayıca çok nice topluluğa Allah'ın izniyle galip gelmiştir. Allah sabredenlerle beraberdir."
Sura 2