Tüp bebek yoluyla cinsiyet tayini yaptırmak caiz mi?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Hocam, biz çok zor durumdayız. Şöyle ki; 3 tane kız çocuğum var Rabbime şükürler olsun. Eşim bir erkek çocuğumuz olsun diyerekten uzun süren doktor kontrolünde hamile kaldı ve sonuç olarak bunun da kız olduğunu öğrendi. Bunu öğrendikten sonra kendinden geçerek ağladı bağırdı. İlk birkaç gün bu ağlamalar aşırı şekilde devam etti, bir an delirdiğini zannettim çünkü göz bebekleri büyümüş kendinden geçmiş bizlere bakışı değişmişti. İnanın ben, delirdi zannettim. Tüm ailesi yanına geldi teselli için ama nafile. Neden benim erkek çocuğum olmuyor, diye söylenip durdu. Bir de yakın akrabaların birçoğu kendisiyle aynı aylarda hamile kalmış ve erkek çocuk bekliyorlar. Onları da düşündükçe daha beter bir hale giriyor. Mübarek Ramazan ayı burnumuzdan geldi. Ne davetlere gidebildik ne de iftara evimize misafir alabildik. Şu an evde sanki bir matem havası var gibi. Çocuklar tedirgin, ben tedirginim, huzur denen bir şey kalmadı. Benim asıl size soracağım şey ise tutturmuş tüp bebek yöntemiyle cinsiyet tayini yapılıyormuş, ben bundan yaptıracağım, diyor. Biz de kendisini böyle teselli ediyoruz. Hocam bu şekilde yani tüp bebek ile cinsiyet tayini ile erkek çocuk istemek günah mı?

Çocuk sahibi olmada öncelikle bakış açımız çok önemlidir. Evliliğin bazı yan hedefleriyle beraber esas gayesi neslin devam etmesidir. Ayrıca evliliğin gayelerinden birisi de Allah’ı ve Efendimiz’i (sallallâhu aleyhi ve sellem) hoşnut edecek bir nesil yetiştirmektir. Böyle bir gaye yolunda çocukların erkek veya kız olması ve bizim isteklerimiz çok ehemmiyet arz etmemektedir. Önemli olan Allah’ın takdiridir. Allah ne verdiyse ona razı olmalı, vermediği durumlarda da yine rıza gösterilmeli ve Allah’ın bir hikmetine bağlanmalı. Buna göre sizin durumunuzu ele alacak olursak, bir mümine “beşinci çocuğum da kız olursa yıkılırım” gibi isyanı hatırlatan sözler yakışmaz. Zira mümin Allah’ın bütün icraatlarından razıdır. Diğer bir husus, erkek olsun diye çocuk talebinde bulunmak doğru olmaz. Doğru olan şey, Efendimiz’in (sallallâhu aleyhi ve sellem) istekleri doğrultusunda ümmetin çoğalmasına çalışmak ve bu maksatla Allah’tan hayırlı evlat istemektir. Evet, erkeğin mi kızın mı hayırlı olacağını biz bilemeyiz. Erkek evlat sahibi olup da çocuğunu şer odaklara kaptıran, çocuğunun isyankarlığından çeken, vefasız evlatlarla imtihan olan pek çok insan var. Netice itibariyle, eğer maddi ve manevi herhangi bir mani yoksa beşinci evladınız olması için adım atabilirsiniz. Hem Efendimiz’i (sallallâhu aleyhi ve sellem) sevindirmiş olursunuz hem de ümmeti.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

63|3|Bu durumun sebebi şudur: Onlar iman ettiler, sonra küfre saptılar da kalpleri üzerine mühür basıldı. Artık onlar incelikleri anlamazlar.
Sura 63