Üç defa cuma namazını terk edenin nikâhı düşer deniyor? Doğru mudur?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Dinen bir insanın nikâhının düşmesi için ya karısını boşaması, ya hâkimin boşaması, ya da Allah muhafaza o kişinin mürted olması yani dinden çıkmış olması gerekir. Buna göre cuma namazını, farz olduğunu inkâr etmediği hâlde terk eden bir kimse günahkâr olur. Kâfir ya da mürted değildir ki nikâhı hükümsüz olsun. Ancak Cuma namazının farz oluşunu inkâr etmesi durumunda nikâh hükümsüz hâle gelir. Zira mümin bir kadın, din farklılığı dolayısıyla kâfir biriyle evlenemez veya evli kalamaz.

Şayet bu soru halk arasında söylenegelen “Üç cumayı üst üste mazeretsiz olarak terk eden kâfir olur.” sözünden dolayı soruluyorsa, bu söz doğru değildir veya var olduğu söylenen böyle bir hadis, hadis kriterleri açısından hadis değildir. Ancak bunun yerine “Cuma namazını mazeretsiz olarak terk edenin kalbinin mühürleneceği” (Müslim, Cum’a 40) ve bazı rivayetlerde “iki yakasının bir araya gelmeyeceğine” dair beyanlar vardır. Bunlar ise nikâhın düşmesini gerektirecek şeyler değildir.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

22|35|Onlar öyle insanlardır ki, Allah anıldığında kalpleri titrer; başlarına gelene sabrederler, namazı/duayı yerine getirirler, kendilerine verdiğimiz rızıklardan infak ederler.