Üçler ve yediler kimdir, vazifeleri nelerdir?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Üçler, yediler, kırklar gibi isimlendirilen kişiler, evliyaullah’tan muayyen bir misyonu olan zatlardır. Üçler, bir gavsla, onun yanında yer alan iki imamdan oluşur. Bunlardan iki imam her zaman bulunabilirler ama gavs her zaman olmayabilir.

Fütühât-ı Mekkiyye sahibi büdelâyı yediler olarak açıklamış ve bunlar hakkında şu mütalaada bulunmuştur: Büdelâ, yedi ayrı iklimde Cenâb-ı Hakk’ın icraatının nezâretçileridirler. Bunlar, Cenâb-ı Hakk’ın şuunât-ı Sübhaniyesini temâşâ eder ve insan ufku itibarıyla hem o icraata perdedâr görünürler hem de alkışlarlar. Bunların hepsi üveysiyyü’l-meşrebdir; dolayısıyla da herhangi bir pîrin daire-i irşadına girmeleri söz konusu değildir

Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için Fethullah Gülen Hocaefendi’nin Kalbin Zümrüt Tepeleri 3 kitabındaki “Veli ve Evliyaullah” adlı makalesini sitemizdeki Tasavvuf bölümünden “Tasavvuf Kavramları” kısmından okuyabilirsiniz.

Etiketler:,

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

24|53|Yeminlerinin olanca gücüyle Allah'a ant içtiler ki, sen onlara emredersen mutlaka savaşa çıkacaklar. De ki: "Ant içmeyin! Örfe uygun bir itaat yeterli! Allah, yapmakta olduklarınızdan haberdardır."
Sura 24