Uzun Vadeli Sonuçlar Almak İçin Ebeveynler Ne Yapmalı?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Ebeveynler, uzun vadeli hedefleri ihtiva eden özellikleri paylaşma konusunda kendilerini ne kadar rahat hissederlerse çocuklarına o derece güvenli bir gelecek hazırlayabilecekleri konusunda emin olabilirler.

Cesaret

Olaylar zorlaştığında, çocuğunun bu zorluklara karşı durabileceğini ve isterse başarabileceğini, yapabileceğini bilecek kadar çocuğuna güvenmek.

Sorumluluk

Çocuğunun hatalardan ders alabileceğini, aldığı bu ders doğrultusunda yeniden başarmaya çalışabileceğini bilmek. Ebeveynler çoğunlukla çocuklarına ders alma ve ayarlama yapma imkanı vermeden cezalandırarak çocuklarının hatalarının sorumluluğunu alırlar. Çocuklarımız bir hata yaptıklarında, “Bir hata yaptın. Bundan ne öğrenebileceğimizi ve bir dahaki sefere nasıl farklı davranabileceğimizi düşünelim”demek yerine “Bir hata yaptın. Seni bu durumda affetmem çok zor”deriz ya da böyle bir tavır alırız.

Öz Değer

Kendi düşünceleri ve duygularını bilmek, kabul etmek ve bunlara değer vermek. Başkalarıyla kendisi arasındaki farklılıkları yargılayıcı veya rekabet unsuru olarak görmek yerine bu farklılıklara saygı duymak ve değer vermek.

Saygı Duyma

Topluma katkıda bulunmayı istemek ve olumlu bir biçimde önem taşıyabileceğini bilmek anlamında topluma yüksek ölçüde ilgi duymak.

Başarı

Bir fayda sağlayarak veya en azından başkalarına zarar vermeden hoşlandığı şeyleri yaparak topluma katkıda bulunan bireyler olmak, mutlu olmak.

Farika Teymur Artır

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

26|6|Yemin olsun, yalanladılar ama yakında gelecektir onlara alaya alıp durdukları şeyin haberleri.
Sura 26