Vahiy Peygamberimize nasıl gelmektedir?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Resûlullah’a (sallallahu aleyhi ve sellem) vahiy farklı şekillerde gelmektedir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

1. Başlangıçta vahiy Peygamber Efendimiz’e (sallallahu aleyhi ve sellem) uykuda gördüğü rüyalarda gelmektedir. O’nun gördüğü her rüya ertesi gün aynen ortaya çıkıyordu. Buna aynı zamanda (sadık) doğru rüya denilir.

2. Resûlullah  (sallallahu aleyhi ve sellem) uyanık iken, melek görünmeksizin kalbine Allah’tan (celle celâluhu) getirdiği vahyi yerleştirmesidir.

3. Vahiy meleği olan Cebrail’in, insan şeklinde gelip vahyi Resûlullah’a getirmesidir.

4. Çıngırak sesine benzer bir şekilde gelmesidir ki, Hz. Peygamber’e (sallallahu aleyhi ve sellem) en zor geleni buydu. Bu ses kesildiğinde Allah Resûlü kendisine gelen vahyi ezberlemiş oluyordu.

5. Cebrail’in kendi şekliyle gelmesidir. Bunun sadece iki kez tekrarlandığı bildirilmektedir. Birincisi vahyin başlangıcında, ikincisi ise, bir müddet vahiy kesildikten sonra Hira mağarasında getirmiştir.

6. Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) uyanık iken Allah Teâlâ’dan vahiy almasıdır ki, bunun Mirac gecesinde gerçekleştiği bildirilmektedir.

7. Cebrail’in Resûlullah’a (sallallahu aleyhi ve sellem) uykuda iken vahyi getirmesidir.

Doç. Dr. Muhittin Akgül

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

5|12|Yemin olsun ki, Allah İsrailoğullarının mîsakını almıştı da içlerinden on iki temsilci/başkan göndermiştik. Allah şöyle demişti: "Ben sizinle beraberim. Namazı/duayı yerine getirirseniz, zekâtı verirseniz, resullerime inanır, onları desteklerseniz ve Allah'a güzel bir biçimde borç verirseniz, kötülüklerinizi elbette örteceğim ve sizi, altlarından ırmaklar akan cennetlere elbette koyacağım. Artık bundan sonra küfre gideniniz yolun denge noktasından sapmış olur."
Sura 5