Yalnız Cuma Günü kaza orucu tutmak mekruh mudur?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Sadece Cuma Günü nafile oruç tutmak mekruhtur denilmektedir. Peki, yalnız Cuma Günü kaza orucu tutmak mekruh mudur?

Cuma günü Müslümanların bayram günüdür. Orucu bugüne tahsis edip tutmak Efendimiz (aleyhissalâtu vesselâm) tarafından yasaklanmıştır. Bir hadislerinde Peygamber Efendimiz: “Geceler arasında sadece cuma gecesini ibadete tahsis etmeyin, yine günler arasında oruç tutmak için sadece cuma gününü tahsis etmeyin. Ancak sizden biri âdeti olan bir oruç tutuyorsa bu müstesnadır.”(Müslim, Sıyâm 148)  buyurmuşlardır.

Tek başına cuma günü yahut tek başına cumartesi günü de oruç tutmak (tenzîhen) mekruhtur. Zira cuma bayramdır. Mü’minlerin bayramına iştirak etmenin gereği oruçlu olmamaktır. Cumartesi ise Yahudilerin özel günleridir. Onlara benzememek için yalnız o güne mahsus şekilde oruç tutmak münasip değildir.

Cuma gününün Müslümanların bayramı olması itibariyle özel bir hususiyeti vardır. Dolayısıyla bu mübarek günde kaza da olsa oruç tutmak mekruhtur. Bir de kaza orucunu Cuma günü tutmanın bir mecburiyeti yoktur, başka günlerde tutulabilir. Öyleyse mecbur olmayan, başka zamanlarda da yerine getirilmesi mümkün olan ibadetleri, mekruh vakitlere sıkıştırmak doğru değildir.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

53|30|Onların, ilimden ulaşacakları şey işte budur. Kuşkusuz, yolundan sapmış olanı Rabbin çok iyi bilir. Hidayet üzere yürüyeni de en iyi O bilir.
Sura 53