Yatsı namazının vaktinin girmediği ülkelerde ne yapılmalıdır?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Bu konuda iki farklı fıkhî anlayış öne çıkmaktadır. Buna göre bir kısım âlimler “namazın sebebi vakittir. Dolayısıyla vakti girmeyen namaz farz olmaz ve kılınmaz.” diyerek bu namazın kılınmayacağını söylerler. Bir kısım âlimler de “Namazın sebebi vakit değildir. ‘Namazı kılınız!’ âyetine göre namaz kılmak Allah’ın emridir, vakit bu sebebin ancak şartı olabilir.” kanaatini taşırlar. (Haşiyetü Reddilmuhtar, 1/362).

Bu durumda soruda mevzu edilen ülkelerde vakti girmediği için yatsı namazını kılmayanlara kimse bir şey diyemez. Ancak bizim tercih ettiğimiz görüş “Namazı kılın!” emri mûcebince Rabb ile kul arasındaki irtibatın sağlanmasında en temel unsur olan namazın, mutlak ve her hâlukârda kılınmasıdır. Vakti girmese de bu namaz müsait bir vakitte kaza edilmelidir.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

2|61|Siz şöyle demiştiniz: "Ey Mûsa, biz bir tek yemeğe asla dayanamayız; bizim için Rabbine dua et de bize yerin bitirdiklerinden, baklasından, acurundan, sarmısağından, mercimeğinden, soğanından çıkarıversin." Mûsa şöyle demişti: "Siz daha aşağı bir nimete daha üstün bir nimeti mi değişmek istiyorsunuz? İnin bir kasabaya; istediğiniz sizin olacaktır." Ve üzerlerine zillet, eziklik ve yoksulluk damgası vuruldu, Allah'tan bir gazaba çarpıldılar. Bu böyle oldu, çünkü onlar Allah'ın ayetlerini inkâr ediyor ve haksız yere peygamberleri öldürüyorlardı. İsyan ettikleri için böyle oldu. Sınır tanımıyor, azgınlık yapıyorlardı.
Sura 2