Yunus Emre ve Mevlana Alevi midir?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Bir arkadaşım Yunus emre ve Mevlana hazretlerinin Alevilikle bir şekilde irtibatlı olduğunu ama izahını anlamakta zorluk çektiğini söylüyor. Alevilikle bu şahsiyetlerin bir irtibatı olmuş mudur? Araştırdım ama tatmin edici bir bilgiye ulaşamadım. Yardımcı olursanız seviniriz.

Doğrudan bir irtibat kurmanız gerekmez. Böyle bir irtibat bulamayabilirsiniz de. Ancak meseleye doğrudan bir irtibat yerine o zatların büyüklüğü ve o büyükleri büyük yapan Efendimiz’in (s.a.s) büyüklüğü açısından bakmalı. Yani onlar Peygamberimize tebaiyetle büyüklüğe ermiş zatlardır. Sünnisiyle Alevisiyle herkese rehber olmuşlardır. Alevi vatandaşlar, Hacı Bektaş veliyle beraber, bu iki zatı diğer büyük zatlardan daha fazla tanımışlar, bunların cazibesine kapılmışlardır. İnsan tanıdığını sever. Diğer büyük zatları tanısalar onları da severler. İlerde inşaallah o da olur. Şimdilik bu zatları rehber alıyorlar. Sünnilerin de, Mevlana’yı Yunus’u rehber almada alevi vatandaşları desteklemeleri, ortak nokta olarak onlarla o iki zatta ve onların da rehberi olan en büyük Rehber Efendimiz’de (sallallahu aleyhi ve selem) buluşmaları gerekir. Özellikle birliğe çok ihtiyaç duyulan zamanımızda bu iki zatın birleştiriciliği önemlidir.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

7|105|"Allah hakkında gerçek dışında bir şey söylememek benim üzerimde bir varoluş borcudur. Ben size Rabbinizden bir beyyine getirdim. Artık İsrailoğullarını benimle gönder."
Sura 7