Zinet eşyasından dolayı kadın zengin sayılır mı?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

İslam Hukukuna göre kadın, ekonomik olarak kocasından bağımsız olan bir varlıktır. Yani kadının tasarruf hakkı sadece kendisine ait menkul veya gayr-i menkul malı olabilir. Bu durumda, sahip olunan o mallar nisab miktarını aşıyorsa, kadın hükmen zengindir ve zengine düşen mükellefiyetleri eda etmek zorundadır.

Yalnız bazı yörelerin adeti içinde evlilik hayatında sahip olunan mallar karı-koca müşterekliği içinde ele alınır. Mal her ne kadar kadının üzerine tapulu olsa ve zinet eşyalarını kadın kullansa bile, tasarruf hakkı erkektedir. O, malları istediği gibi kullanabilir, zinet eşyalarını her zaman satabilir ve kadının buna itiraz etme hakkı yoktur. O zaman bu mallar hükmen erkeğindir ve zenginlik adına nisab araştırması yapılırken, bu mallar erkeğin hesabına yazılacaktır.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

7|148|Mûsa'nın kavmi, onun Allah'la konuşmaya gidişinden sonra, süs eşyalarından oluşmuş, böğürebilen bir buzağı heykelini ilah edinmişti. Görmediler mi ki, o onlarla ne konuşabiliyor ne de kendilerine yol gösterebiliyor? Onu benimsediler ve zalimler haline geldiler.
Sura 7