Çocuklarım bana çok düşkün.. öleceğimden ve onları annesiz bırakacağımdan korkuyorlar…ne yapmalıyım..nasıl davranmalıyım?

İçinizdeki sabır kuvvetini geleceğe dağıtarak kuvvetsiz kalıyorsunuz. Böylece kendi kendinize sıkıntı çıkarıyorsunuz. Hâlbuki insanın sabrı, içinde bulunulan zamana harcandığında her türlü felakete karşı yeterlidir. Gelecekte neler olacağını bilmiyorsunuz, bilmediğiniz bir gelecek için şimdiden ah vah etmek, akıl karı değildir. Ölüm herkes için ve her an söz konusudur. Bu konuda Allah’a teslim olmalı, O’ndan ve O’nun icraatlarından razı olmalı. Allah kullarına zulmetmez, onları aç açık bırakmaz. Allah insana, insanın kendisinden daha merhametlidir. Öyleyse bırakın sizi Allah korusun, kendi kendinizin derdine düşmeyin. Hem ölsek ne olacak! Dünyadan daha güzel bir âlem bizi beklerken burada durmanın derdini çekmek gereksizdir. Dünyada nice yetim büyüyenler vardır. Ama hayatlarından memnundurlar, güzel yetişmişlerdir, Allah onları korumuştur. Siz ne zaman öleceğinizi düşünmekten daha çok, şu anda ne yaptığınıza nasıl yaşadığınıza, Allah ve Resulünün istediği istikamette olup olmadığınıza bakın. Önemli olan budur.. Evet, size yakışan böyle gereksiz, lüzumsuz şeyleri düşünmek değil, Allah takdirine razı olmak Ona tevekkül etmek ve iyi bir kul olarak yaşamaktır. Bu duygu ve düşünceleri seviyelerine göre çocuklarınıza da aşılayın ve onları geleceğe, ahirete hazırlayın. Geleceğe dair onlara hep ümitli bahsedin, ahiret yurdunun güzelliğini anlatın, Allah’a dayanıp güvenmelerini sağlayın, cesaretle yaşamalarını temin edin.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

2|78|İçlerinde ümmî olanlar da vardır ki Kitap'ı bilmezler, sadece anlamını bilmeden okuyuşlar/hurafeler/hayal ve kuruntular bilirler. Onlar yalnız sanıya saplanırlar.
Sura 2