Eşim yatsı namazını kılmadan yatmayı adet haline getirdi. Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Öncelikle meselenin tıbbi yönünü kontrol ettirmek gerekebilir. Uykuyu ağırlaştırıcı bir durum olabilir vücutta. Sonra psikolojik olarak da eğer imkan varsa görünmekte fayda var. Çünkü uyanıkken ayrı uykudayken ayrı psikolojide olan birinin şuuraltında istenmeyen bir şey olabilir. Üçüncü olarak, bu mesele sağlık ve psikolojik rahatsızlıkların dışında tamamen iradidir. Biraz da teknik olarak kendine dikkat eder, yani işini ayarlar, toplantısını ayarlarsa mesele hallolur. Eğer benim doktorluk, psikiyatrlık bir durumun yok diyorsa, siz de o kanaatte iseniz meseleyi tamamen iradi ve teknik olarak çözmelisiniz. Tabi duayı da elden bırakmadan. Bir defa bu mesele bir alışkanlık haline gelmiş. Bu alışkanlığı, yeni alışkanlıkla değiştirmek gerekir. Bu konuda Allah’a güvenmeli ve iradeye yüklenmeli. İnsan iradesi her şeye alışacak mahiyettedir ve çalışarak güçlenir. İkincisi, mesai namazlara göre ayarlanmalıdır. İş yerinde, okulda toplantı da olsa, ders de olsa, ziyaret de olsa bütün işler namaza göre ayarlanacak özellikle de yatsı namazına göre.. Arada 15-20 dakikada namaz kılınıp öyle devam edilecek, eve bırakılmayacak. Eve bırakılmışsa, gelir gelmez odaya girilmeyecek, irade zorlanacak lavaboya gidilecek bir güzel abdest alınacak ve en azından farzı kılınacak ardından sünneti ve vitri kılmak kolay olur. Belki farzdan sonra bir şey yenilip içilebilir.. ondan sonra namaz tamamlanır.

Büyük bir tembellik oluşmuş, eşiniz bu tembelliği yenmeye çalışacak, siz de elinizden gelen kolaylığı yapacaksınız. Şunu hatırdan çıkarmamak gerekir: Meselenin yüzde doksan dokuzu iradidir. Bu meselenin sürpriz bir şekilde çözüleceğini beklememelisiniz. İradi olarak mesela  namazla alakalı hadisleri beraberce okumalısınız. Hadislerde görülecektir ki, Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem, sabah ve yatsı namazını kılmamayı münafıklık alameti olarak bildiriyor. Gerekirse yetkililerle görüşüp iş yükünü hafifletmelerini söyleyebilirsiniz. Evde biraz tavır koymanız da faydalı olabilir. Biraz küs gibi durmanız, onun sizinle yapmak istediği şeyleri mesela bir gezintiyi yapmak istememeniz, bunun sebebinin de namazsız bir koca oluşundan kaynaklandığını söylemeniz işe yarayabilir.

Bir de dua demiştik. Bu konuda özel dua bulunmamakla bereber gönlünüzden geldiğince dua edin. Bir de Fethullah Gülen Hocaefendinin, annesinin yaptığını söylediği, kaynak eserlerde görmese de annesine çok itimad ettiği için okuduğu, “okuduğum müddetçe geceleri kalkmakta hiç zorluk yaşamadım” dediği şu duayı yapın. “Allahümme eykıznî fi ehabbil evkat veste’milnî fi ehsenil a’mâl = Allahım, beni en sevdiğin vakitte kaldır ve beni en güzel amele muvaffak eyle, istimal et.” Allah, ibadetlerimizi eksiksiz kabul etsin.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

Erreur d'ouverture de https://hikmet.net/wp-content/plugins/holy-quran-random-verse-multilanguage/languages/turkish.txt
Sura Erreur d'ouverture de https://hikmet.net/wp-content/plugins/holy-quran-random-verse-multilanguage/languages/turkish.txt