Eşimle annem arasında kaldım, sizce kimi tercih etmeliyim?

Açıklama: Bir kadın, kocasını kayınvalidesinden, görümcesinden kıskanıyor, kocasının anne-babasına yardım etmesini istemiyor, dedesine yapacağı maddi yardıma mani olmaya çalışıyor. Bu durumda eş mi tercih edilmeli, anne-baba mı? Anne-babayı ziyaret etmenin belli bir zamanı var mıdır?

İnsanın anne-babasını ziyaret etmesi, onlara bakması ile ilgili koymuş olduğu belli bir zaman periyodu yoktur. Olması da zaten meseleyi daraltmak demek olurdu. Zira her insanın durumu, fıtratı, şartları farklı farklıdır. Dolayısıyla bu işi dinimiz insan iradesine bırakmıştır. Herkes kendi durumuna göre hareket edecek, dengeli yaşamaya çalışacaktır. Bununla beraber kesin olan bazı hükümler vardır. Mesela, anne babaya yardım etmek, onlarla irtibatı kesmemek, aileyi huzurlu bir şekilde devam ettirmek, mesul olduğumuz insanların hukukunu korumak gibi. İmkânınız olduğu müddetçe anne-babanızın makul ve gücünüzün dâhilinde olan isteklerine müsbet cevap verin. Sizin anne-babanıza yapacağınız yardım konusunda eşinizin bir yetkisi yoktur. Tabi istişareli olarak yapsanız daha iyi olur ama eğer anne-babanız gerçekten muhtaçsa ve sizin de durumunuz müsaitse eşiniz bu konuda söz söyleyemez. Hele eşinizin sizin kız kardeşinizi, annenizi kıskanma lüksü hiç yoktur. Kıskançlığını tadil edecek ve o hissini, hakkın hukukun önüne geçirmeyecektir. Aksi takdirde mesul olur. Dedeniz gerçekten sizin vereceğiniz 100 liraya muhtaçsa ona bakmak zorundasınız. Bursunuzdan kesip gönderebilirsiniz. Çünkü dinimiz infak konusunda en yakından başlanmasını emretmektedir.. Hâsılı, ne anne ne de eş feda edilmemeli, ikisi de tercih edilmeli. Öyleyse ailenizle anne-babanız arasında bir denge kurmak zorundasınız. Bu da sizin iradi manevralarınıza kalmaktadır. Selametle kalın..

 Not: Bu tür meseleler genelde beslenmemekten kaynaklanır. Bu sebeple mutlaka beraberce anne-baba hakkına ve aile hakkına dair hadisi şerifler, kitaplar okunmalı ve meselelere hep insafla yaklaşılmalı..

Etiketler:,

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

19|62|Orada boş lakırdı değil, yalnızca "selam" işitirler. Orada kendilerinin sabah, akşam, rızıkları da hazırdır.
Sura 19