Geçimsizlik

Soru:

Biz eşimle çok severek evlendik. şu anda eşimin ailesi tarafından haksızlıklara uğradığımızdan yıprandık. Birbirimize aşırı derecede tahammülsüz ve itici geliyoruz. Evimizde devamlı sinir krizi ve kavga halindeyiz. O bu mevzuda hocalarına konuyu utanması hasebiyle açmıyor. Bu da beni çok rahatsız ediyor. Bir çözüm bulamıyoruz. Lütfen yardım ediniz.

Cevap:

Bir defa, ebeveynleri aile içine -eğer zarar veriyorlarsa- müdahale ettirmemek gerekir. Çünkü siz bir ailesiniz, ayrı bir yuvanız, sisteminiz, düzeniniz var. Bu düzene dıştan yapılan müdahaleler eğer yapıcı değillerse düzeni bozarlar. Eşlerin bunu iyi bilmesi ve kendilerini buna göre ayarlaması gerekir. Bazen anne-babalar hissiliklerinden dolayı darılır, alınırlar. Sizin niyetiniz iyi olduğu takdirde bu durum çok da önemli değildir. Çünkü niyetiniz kendi ailenizi korumaktır yoksa onları darıltmak değil. Tabi bu arada onlarla irtibatı tamamen kesmemelisiniz. Belli aralıklarla gidip gelerek, arayıp sorarak gönüllerini alırsınız.

İkinci bir husus, bazen yeni bir başlangıç yapmanız iyi gelebilir. Yani yeni evlenmişsiniz gibi birbirinizi sevmeye çalışmanız, iyi yönlerinizi öne çıkarıp hoşlanmadığınız yönleri görmezlikten gelmeniz, affedici olmanız, birbirinize karşı anlayışlı davranmaya gayret etmeniz.. evet bunları en azından denemeniz çok yerinde olur. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve selem, “Bir kimse karısına kin beslemesin. Onun bir huyunu beğenmezse, bir başka huyunu beğenir” buyurur. (Müslim, Radâ` 61). Birbirinizi severek evlenmişsiniz. Bu sizin için büyük bir avantajdır. Düşünün, sizi birbirinize bu kadar sevdiren neydi? İşte onları tekrar gün yüzüne çıkarmaya çalışın. “Çıkmaz artık, onlar çok geride kaldı” demeyin sakın. Çünkü insan kalbi her an döner durur. Allah’ın izniyle eski sevgiler, biraz gayretle tekrar canlanıverir.

Üçüncü bir konu, anlaşamadığınız konuları birer birer masaya yatırmanız. Yani problem nerelerden çıkıyor, nelerinizi beğenmiyorsunuz.. Bunları bir görüşüp, karşılıklı özür dileyip, daha dikkatli olmaya çalışacağınıza karar vermeniz gerekir. Bu yapıldığı takdirde görülecektir ki, pek çok şey ya yanlış anlamadan ya da ön yargıdan (suizan) ileri gelmektedir. Böylece meselenin önce herkesin kendi içinde başladığını keşfedecek ve evvela problemleri çözmeye içerden başlayacaksınız.

Dördüncü ve belki de en önemli bir mesele de dua etmek. Ailenin düzelmesi için gönlünüzden geldiğince dua edin. Özellikle Furkan suresinin 74. ayetini okuyun.

Son olarak bir şey daha var ki, yapacağınız bütün tedavilerin geçerli olmasında çok önemli bir rol oynar: Üslup. Konuşurken üslubunuza dikkat edin. Kırıcı konuşmayın. Birbirinizi tenkit etmeyin. Hele hele asla birbirinize karşı hakaret içeren sözler kullanmayın. Mesela hiç bir zaman birbirinize “sen yalan söylüyorsun” demeyin. Çünkü bu tür sözler perdeyi yırtar. Sonradan içinizi düzeltmeniz, hacaletten kurtulmanız zor olur. Bu sözlerin altında kalır ezilirsiniz. Ayrıca bu sözler, akla geldikçe iç diyalektiği ve dolayısıyla da geçimsizliği körükler.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

107|3|Yoksulu doyurmayı özendirmez o.
Sura 107