Günümüzde riyazet nasıl yapılmalı?

Açıklama: Değerli hocam, hocamızın söylediği kalbin zümrüt tepelerindeki kalb ve ruhun, sırrın, hafinin, ahfanın derece-i hayatına, bir mürşid kontrolündeki riyazetlerle ulaşılır. bizim hizmetimizdeki metodu bana anlatın ben onu uygulayayım. O mana âlemlerinde bizim hizmetimizde dolaşanlar var mı? Varsa mürşit olmadan nasıl dolaşıyorlar. O âlemde onlara kim rehberlik ediyor. Yaşadıklarını nasıl ayırt ediyorlar. Şeytanın oyunlarından o âlemlerde mürşidsiz nasıl kurtuluyorlar.

Hizmet insanlarının yapmak istediklerinde uygulaması gereken riyazet şeklini daha önceki mailimizde yazmıştık. Davudi oruç (gün aşırı) tutarak, tamamen hayvani gıdadan kesilmeden, hizmetleri aksatmayacak şekilde bir riyazet. Sadece yeme içme üzerine kurulmuş bir riyazet değil. Aynı zamanda, uykunun ve konuşmanın azaltıldığı, bunların ciddi kontrol altına alındığı bir riyazet. Sünneti seniyyeye tabi olarak gerçekleştirilen ve önünde hep sünneti gören riyazet. Belki meselenin en can alıcı noktası da burasıdır. Çünkü pek çok insan riyazet yaparken sünnete riayeti bıraktığı için sapıtıp gitmişlerdir.

Günümüzde anlattığımız tarzda riyazet yapanlar vardır elbette. Fakat böyle riyazetlerde mürşide ihtiyaç yoktur. Mürşid Kur’andır, sünnettir ve bir de insanın büyük olarak tanıdığı, itaat ettiği zattır. O zatların ortaya koydukları prensipler, yazdığı eserler rehberlik yapar.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

3|163|Onlar, Allah katında derece derecedirler. Allah, yapmakta olduklarını iyice görmektedir.
Sura 3