İmanıyla ilgili vesvese duyan dinden çıkmış olur mu?

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in hadiste ifade buyurdukları gibi vesvese imana işarettir. Peygamber Efendimiz’e sorarlar: “Bazılarımızın aklından bir kısım vesveseler geçiyor, normalde bunu söylemenin günah olacağına kaniyiz.” Peygamber Efendimiz (s.a.s.) sorar: “gerçekten böyle bir korku duyuyor musunuz?” Oradakiler evet deyince: “İşte bu (korku) imandan gelir (vesvese zarar vermez)” buyurur. Diğer bir rivayette Efendimiz (s.a.s.),  “Şeytanın hilesini vesveseye dönüştüren Allah’a hamdolsun” buyurmuştur. Müslim’in İbni Mesud’dan (r.a.) rivayet ettiği bir hadisi şerif şöyledir: ” Dediler ki: “Ey Allah’ın Resulü! Bazılarımız içinden öyle sesler işitiyor ki, onu (bilerek) söylemektense kömür kesilinceye kadar yanmayı veya gökten yere atılmayı tercih eder. Bu vesveseler bize zarar verir mi?”. Efendimiz (s.a.s.) buyururlar ki: “Hayır bu (korkunuz) gerçek imanın ifadesidir” (Müslim, İman 209; Ebu Davud, Edeb 118)

Dikkat edilirse, şeytan size münafık olduğunuzu telkin etmeye çalışıyordu. Sahabe de diyor ki, öyle şeyler aklımıza geliyor ki, söylemektense gökten atılmayı tercih ederiz. Demek ki insanı imanından edecek şeyler fısıldıyor şeytan. Dolayısıyla siz kendinize münafık demeyeceksiniz. Bunları şeytanın dürtmesi olarak göreceksiniz. İnanılması gereken hususlara inanacak, imanınızdan şüphe etmeyeceksiniz.

Ayrıca farzlarda riya olmaz. Onlar, Allah’ın emridir. Nerede ve hangi şartlarda olunursa olunsun eda edilir. Riya nafilelerde söz konusu olur. Dolayısıyla siz, ben Allah emrettiği için kılıyorum, eksiğimle kusurumla namazımı eda ediyorum, eksikleri varsa, aklıma olumsuz şeyler gelse bile onları Allah affeder, Allah çok affedendir, O’na güveniyorum, O’na dayanıyorum diye kendinize telkinde bulunmalısınız. Şu husus da çok önemlidir: Felak, Nas, Fatiha, İhlas ve Ayete’l kürsiyi okumayı ihmal etmeyin, teheccüd namazına devam edin. Zira, mezkur ayet ve surelerle beraber teheccüd namazı da, insanı şeytanın tuzaklarından muhafazaya vesile olur inşallah.

Etiketler:, ,

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

7|96|O medeniyetlerin halkı inanıp korunsalardı, elbette ki üzerlerine gökten ve yerden bereketler saçardık. Ama yalanladılar, biz de onları, kazanır olduklarıyla yakalayıverdik.
Sura 7