Kadınlar Ay Hâlinde İken Nelere Dikkat Etmeli?

Ay hâlindeki kadınların nefesleri bazan keskin şekilde kokar, terleri acı bir hava neşreder. Hattâ bu halde iken öyle şiddetli te’sir meydana gelebilir ki, kadının dokunduğu saksıdaki çiçekler bile kurur, el sürdüğü mayanın üremesi durur, sirke ve konserveler bozulur, sıhhatli durumlarını kaybedebilirler.

Bunu bilen anlayışlı hanımlar kendilerini mümkün olduğu kadar bu gibi şeylerden uzak tutarlar, beden temizliğine son derece dikkat ederek etrafı rahatsız edici hâllerini önlemeye çalışırlar. Bu halde iken kadının yatağını ayırmak, onu bir köşeye itip, âdeta aşağılık duygusuna atmak yerinde bir hareket olmaz. Yahudiler ay hâlindeki kadınların yataklarını ayırıp onları bir nev’i tecrid ederlerdi. İslâmiyet onların bu hâllerini zemmetmiş, bu hâlin kadının sıhhî bakımdan rahata kavuşmasına sebeb olduğu için hakkında hayırlı olduğu, meydana gelen rahatsız edici durumdan dolayı onun sorumlu tutulamayacağını beyân etmiştir.

Ahmet Şahin

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

9|36|Gökleri ve yeri yarattığı gündeki yazısına göre, Allah katında ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram aylardır. Eskimez din işte budur. Artık o aylar içinde benliklerinize zulmetmeyin. Müşrikler sizinle nasıl topyekün savaşıyorlarsa siz de onlarla topyekün savaşın. Şunu bilin ki, Allah, takva sahipleriyle beraberdir.
Sura 9