Kürtaj yaptıran kimse ne yapmalıdır?

Açıklama: Benim bir yakınım yaklaşık 10–15 yıl önce kürtajla iki çocuğunu aldırmış. Şimdi çok pişman çok tövbe ediyor ama yine de rahat edemiyor. Tövbeden başka yapacağı bir şey var mıdır?

Evet, bu kişi dinimizce yasaklanan bir günahı işlemiş. Ancak şu an itibariyle bu yapılan işten dolayı yapılması gereken tövbe ve istiğfardır. Çünkü Allahu Teâlâ şirk dışında bütün günahları bağışlayacağını söylüyor. Ve yine bizlere Rahmetinden ümidimizi kesmememizi, çünkü rahmetinin çok geniş olduğunu söylüyor. Aslında bu kimsenin içinde duyduğu bu pişmanlık ve üzüntü bile bir manada onun için tövbedir. Çünkü Efendimiz “Tövbe pişmanlıktır” diyerek tövbede en önemli unsurun pişmanlık olduğunu ifade ediyor.

Diğer yandan bu günahından dolayı hayır hasenatta bulunabilir. Bizim mezhebimizde çocuk düşürmekten dolayı kefaret ödeme zorunluluğu yoktur. Ancak diğer mezhep imamlarından bazıları, çocuk düşüren veya buna sebep olan kimsenin kefaret borcu ödemesi gerektiğini söylemişlerdir. Kefaret de, eğer maddi imkânı elveriyorsa, altmış fakiri bir gün sabah akşam veya bir fakiri altmış gün sabah akşam doyurma, ya da bu miktar bir parayı fakirlere tasadduk etme suretiyle olur. Maddi imkânı müsait olmayan ise, aralıksız altmış gün oruç tutar. Söylediğimiz gibi bu bir mecburiyet olmasa da, uygulanabilir.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

70|16|Yakar-kavurur deriyi/koparıp götürür kolu-bacağı.
Sura 70