Yemin bozmanın keffareti nedir?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Bir olay neticesinde, “Eğer annem, sana (eşime) veya bana büyü yaptırdıysa ŞART olsun bir daha onunla konuşmayacağım, yanına gitmeyeceğim ve görüşmeyeceğim”sözlerini maalesef sarf ettim. Böyle bir durumda annemin büyü yaptırıp yaptırmadığını bilmem veya ispat etmem çok zor. Annem de yaptıysa bile söylemez. Bu işlerle uğraşanların sözlerine de ne kadar güvenilir bilemiyorum. Çok çaresiz kaldım. Araştırmalarım; “Anne baba hakkı ve eşimle benim durumum ne olacak?”şeklinde oldu. Sözlü olarak kimseye soramadım. Yanlış bir durum (yemin) olduğu için KEFFARET ve Eşimle de NİKÂHIN tazelenmesi (Talak ın 2 ye düşmesi) sonucuna ulaştım. Sizin de beni bilgilendirmenizi istirham ediyorum.

İslam’ın meşru gördüğü bir şeyi yapmamak üzere yemin eden kimse, yeminini bozar ve keffaret öder. Anne ve babayı ziyaret etmek, hal ve hatırlarını sormak, ihtiyaçlarını gidermek sadece meşru bir iş değil aynı zamanda Allah’ın bir emridir. Dolayısıyla yemininizi bozacak ve keffaret ödeyeceksiniz. Keffaret ise, bir fakiri on gün yedirmek veya on fakiri bir gün yedirmek ya da buna güç yetmiyorsa üç gün ard arda oruç tutmaktır.

Büyü meselesine gelince; bir anne gelinine büyü yaptırabilir ama kendi öz evladına yaptırması çok zor bir ihtimaldir. Öncelikle sizde normal olmayan bir şeyler var mı ona bakın. Geçimsizlik, huzursuzluk vs.. varsa ağzı dualı, dua etmeyi bir ticaret haline getirmeyen zatlar vardır. Onlara sorarsınız. Sizden isim alırlar ve dua ve yakarışlarla sizde bir şey olup olmadığını tespit ederler. Eğer bu tür şeyler yoksa, büyü araştırmasına girmemek lazım. Anne gibi en yakınınız hakkında boşuna suizanna girmiş olur ve annenizden soğursunuz.

Bu durumda yapılacak şey; Allah’a sığınmak, Fatiha ve Ayete’l Kürsi’yi okuyarak Allah’tan şifa dilemek, akşam yatarken avuçlarınızı açık şekilde birleştirerek İhlas, Felak ve Nas surelerini 11’er defa okuyup avuçlarınıza üflemek ve vücudunuza sürüp yatmak, hayatınızda sürekli Allah’a yakın olmaya çalışmak, Kur’an’la meşgul olmak, kendinize ve insanlığa faydalı işlerle meşgul olarak maneviyatınızı sağlam tutmanın yollarını aramak ve tabi ki annenizle alakanızı kesmemektir.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

Erreur d'ouverture de https://hikmet.net/wp-content/plugins/holy-quran-random-verse-multilanguage/languages/turkish.txt
Sura Erreur d'ouverture de https://hikmet.net/wp-content/plugins/holy-quran-random-verse-multilanguage/languages/turkish.txt