Hakkımızda

Yazar: Hikmet.Net

Hikmet.net, her türlü dinî, ahlakî ve sosyal soru ve sorunların doğru cevap ve çözümlerini bulmaya çalışan ve bulduğu cevapları okuyucularıyla paylaşan bir platformdur. Amacı, bu konularda insanlara rehberlik etmek ve doğru bilgilere ulaşmalarını sağlamaktır.

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte bilgiye ulaşmak kolaylaşsa da, pek çok bilgi arasında hangisinin doğru olduğunu tespit her zaman aynı şekilde kolay olmamaktadır. Hikmet.net; itikat, ibadet, muamelat, ahlak gibi dinin şümulüne giren her konuda ortaya çıkan veya akla gelen soruların doğru cevaplarını bulmaya ve insanlara ulaştırmaya çalışan bir sitedir.

Âlemlerin Rabbi Allah Teâlâ’nın insanlığa gönderdiği son ve -daha önceki dinlerin getirdiği esasların da tamamlayıcısı olması itibariyle- mütekâmil ve mükemmel din olan İslâm’ın, insanların karşılaşacağı her durumla ilgili bir hükmü vardır. Bu hüküm; farz, vacip, mendub, mekruh, haram gibi yapılmasını ya da yapılmamasını emreden/tavsiye eden bir hüküm olabileceği gibi, yapılıp yapılmamasını insanların kendilerine bırakan bir hüküm de olabilir ki buna mubah denir. Şu kadar var ki, normal şartlarda mubah hükmünü alan bir şey bazen, içinde geliştiği şartlar itibariyle veya sonuç olarak ortaya çıkaracağı fayda veya zararlardan dolayı, yapılması ya da yapılmamasını emreden/tavsiye eden diğer hükümlerden birini de alabilir.

İşte Hikmet.net’in yaptığı; insanların karşılaştığı meseleleri, dinî ve dünyevi açılardan incelemek, araştırmak ve değerlendirmek.. bunu yaparken, öncelikle, Kur’an ve Sünnet başta olmak üzere temel ve klasik kaynaklarımıza bakmak, sonra modern dönem ulemasının ve dinî heyetlerin görüşlerini incelemek.. bunun yanında, meselenin ilişkili olduğu mevzularda bilgi sahibi kimselerin, konunun temas ettiği bilim dalı ve uzmanlık sahalarındaki uzmanların görüşlerine başvurmak.. bütün bu ve benzeri yollardan geçerek dinimizin o konudaki hükmünü bulmaya çalışmak.. ve sonuç itibariyle de ulaştığı görüşü insanlarla paylaşmaktır. Bu yapılırken, istifade edilen kaynaklar ve konunun delilleri de içerikte sunulmaktadır.

Takipçilerimizden gelen soruların cevapları, onların e-posta adreslerine özel olarak gönderilmektedir. Soruyu soranın onayı varsa ve konunun içeriği uygun ise bu cevaplar daha sonra herkesin istifadesine sunulmak üzere sitemize taşınmaktadır. Bu durumda yazı, eğer soru özel detaylar içeriyorsa onlar çıkarılıp, üslup genelleştirilip, herkesin istifadesine uygun hale getirildikten sonra yayınlanmaktadır.

Dinimizin bir husustaki hükmünü söylemenin yanında zaman zaman takipçilerimiz tarafından, bu hükmü nasıl uygulayacakları konusunda kendilerine yol göstermemiz, herhangi bir konuda rehberlik etmemiz, kendileri, eşleri, çocukları ve çevrelerindeki başka insanlarla ilgili olarak tavsiyelerde bulunmamız da istenmekte, başkalarına açmaktan çekindikleri bazı özel sorularını da cevaplamamız talep edilmektedir. Elimizden geldiği kadar bu taleplere de cevap vermeye çalışmaktayız. Bizim yardımcı olabileceğimiz hususlarda talep sahibine yardımcı olmaya gayret etmekte, aksi durumda onları, yardım alabilecekleri kişi ve kurumlara yönlendirmekteyiz.

Ayrıca, okuyucularımızın sitedeki tüm içerikleri gözden geçirmelerinin çok zor olacağından hareketle, belli periyotlarla, belli konularda bülten yayınlamaktayız. Bundan amacımız, bu konularla ilgili temel mevzuları küçük hacimli bir eserin iki kapağı arasına yerleştirip insanların bir solukta okuyabilmesine imkân hazırlamaktır.

Bu çalışmaları yürüten ekibimiz; işin merkezinde yer alan editör kadromuz, özellikle çetrefilli konularda görüşlerine başvurduğumuz fıkıh danışma heyetimiz, farklı ilim dallarında bize gönüllü danışmanlık yapan, içerik üreten uzmanlarımız ve sitedeki bazı bölümlere içerik sağlayan gönüllülerden oluşmaktadır.

Yayın Politikası

Hikmet.net sitesine gönderilen sorular, alanında uzman kişiler tarafından ele alınıp değerlendirilmekte ve en kısa zamanda soru soranın e-posta adresine gönderilmektedir. Detaylı araştırma gerektiren konulardaki soruların cevaplanma süresi diğerlerine göre daha uzun olabilir. Takipçilerimizden bu konuda anlayış bekleriz.

Cevaplanan sorulardan uygun görülenler sitede yayınlanmaktadır.

Hikmet.net sitesi, sorulan her soruyu cevaplamak veya yayınlamak zorunda değildir.

Telif Hakları

Sitemizde yayınlanan Soru&Cevapların telif hakları Hikmet.net sitesine aittir.

Sitemize sorulan sorular yayınlandığında soru soran herhangi bir telif hakkı talep edemez. Siteye soru sorarken tüm soruların telif hakkının siteye ait olduğunu kabul etmiş olur.

Sitedeki yazılarımızdan herhangi bir ticari amaç olmaksızın link verilmesinde veya kopyalanmasında bir sakınca yoktur. Sitemiz kaynak verilerek başka platformlarda yayınlanan bir yazının yalnızca bizde yayınlanan şeklinin sorumluluğu bize aittir.

Bizimle iletişim kurun

Size ait verilerin olduğunu düşünüyorsanız silinmesi için tarafımıza iletişim formu üzerinden yazarak iletebilirsiniz. En kısa sürede işleme konulacaktır.

 

hikmet_beyaz_logo

Linkler

İşbirliğiyle...

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  | hikmet.net