Dinimizde susma orucu diye bir şey var mıdır?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

İslâm dininde susma orucu diye bir şey yoktur. İbadet maksadıyla bütün gün susmak mekruhtur. Çünkü bu du-rum, kişinin kendisine zarar verdiği gibi insanlar arası ilişkilerin olumsuz yönde etkilenmesine de sebep olur. Nitekim, Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle bu-yurmuştur: “Büluğ çağına ulaştıktan sonra yetimlik kalkar. Bütün gün geceye kadar susmak yoktur.” (Ebû Dâvûd, Vesaya 9).

Hz. Meryem susma orucu tutmuştur. O’nun bu orucu, onun içinde bulunduğu durumu anlamayacak bir toplum içinde bulunmasından dolayı Rabbisine karşı bir zikir ve şükür manası taşımaktadır. Oysa günümüzde dinimizin güzelliklerini ulaştırmak ve anlatmakla yükümlü olduğumuz pek çok insan bulunmaktadır.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

24|61|Köre güçlük yoktur; topala güçlük yoktur, hastaya güçlük yoktur. Sizin için de gerek kendi evlerinizden gerekse şu kişilerin evlerinden yemek yemenizde bir sakınca yoktur: Babalarınızın evleri yahut annelerinizin evleri yahut erkek kardeşlerinizin evleri yahut kız kardeşlerinizin evleri yahut amcalarınızın evleri yahut halalarınızın evleri yahut teyzelerinizin evleri yahut anahtarı size teslim edilmiş olan evler yahut arkadaşlarınızın evleri. Hep birlikte yahut ayrı ayrı yemenizde sizin için hiçbir sakınca yoktur. Evlere girdiğinizde, Allah katından bir esenlik, bir bereketlilik, bir temizlik dileği olarak kendinize de selam verin. Allah size ayetleri işte böyle ayan-beyan bildiriyor ki, aklınızı çalıştırabilesiniz.
Sura 24