İstibra nasıl yapılır?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

İstibra, erkeklerin, idrardan sonra, akıntı tamamen kesilene kadar beklemeleri ve buna özen göstermeleridir. İstibra çok dikkat edilmesi gereken bir meseledir. Çünkü kişi abdest aldıktan sonra bir damla bile idrar akacak olsa, abdesti bozulur.  Hatta bazıları, mevzuun ehemmiyetini bildiği halde özen göstermeyip öylece namaz kılan insanı, kasten abdestsiz namaz kılan insana benzetmişlerdir. İdrar sızıntısı her insanda olur. Ancak bazı kimselerde çabuk kesilir; bazılarında ise, akıntı bir müddet daha devam eder. Herkes durumunu bilerek, abdest almadan önce sızıntının kesilmesine çalışmalı, sonra abdest almalıdır.

Öncelikle kişi tuvaletteyken, def-i hacetini oturarak yapmalı, tuvaletten sonra akıntının iyice kesilmesini bekleyerek acele etmemelidir.

İstibranın, yani idrar sızıntısını durdurmanın çeşitli yolları vardır: tuvaletteyken ıkınmak, sağa sola eğilerek idrarın tamamen boşalmasını sağlamak, tuvaletten çıktıktan sonra hemen abdest almayıp biraz yürümek, öksürmek, ayakları biraz kımıldatmak gibi.. Herkes kendi durumunu bilerek bu yollardan birini tatbik eder. Mühim olan sızıntının kesilmesidir.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

6|128|Gün olur şöyle diyerek onları huzurunda toplar: "Ey cinler/görünmez varlıklar topluluğu! Şu insanlara gerçekten çok ettiniz/insanların birçoğuna göz diktiniz." Onların insanlardan olan dostları şöyle derler: "Rabbimiz, kimimiz kimimizden yararlanmıştı. Bizim için belirlediğin sürenin sonuna geldik." Buyurur ki: "Barınağınız ateştir. Allah'ın dilediği zamanlar hariç orada süreklisiniz." Senin Rabbin Hakîm'dir, Alîm'dir.
Sura 6