İstincâ ve istibrâ ne demektir?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Büyük ve küçük abdestlerden sonra temizlenmeye istinca, temizlenme sırasında taş kullanmaya isticmar, küçük abdesten sonra tenasül uzvunda idrar kalmaması için özen göstermeye istibra denir. Özellikle erkeklerin bu idrar kesilmesine dikkat etmeleri gerekmektedir. Çünki abdest aldıktan sonra bir damla bile olsa sızan idrar abdesti bozar. Hatta bazıları, mevzunun ehemmiyetini bildiği halde özen göstermeyip öylece namaz kılan insanı, kasten abdestsiz namaz kılan insana benzetmişlerdir.

İstibra için, küçük abdestten sonra, öksürmek, tenasül uzvunu sıvamak, biraz yürümek öteden bu yana fıkıh kitaplarımızda tavsiye edilegelen şeylerdendir.(1) Pamuk kullanılması ve hele pamuğun tenasul uzvuna tıkanarak idrarın önlenmeye çalışılması hıfz-ı sıhha adına zararlıdır. Fıkıh kitaplarımızın tedvin edildiği dönemlerde pamuk olmadığı için hakkında bir hüküm verilmiş olmamakla beraber, buna en azından mekruh diyebiliriz.

İstibradan sonra tenasul uzvunu yıkama ve o mahalli bir bez ile veya tuvalet kağıtları ile kurulama yapılmalıdır. Fakat bezlerin bir paçavra gibi sağda-solda asılması herhalde 20. asrın bid’atı olsa gerek.

1) Haşiyetü Reddi’l-muhtar, 1, 344.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

9|97|Çöl Arapları; küfür, parçalanma/ikiyüzlülük yönünden daha şiddetli; Allah'ın resulüne indirdiği şeylerin sınırlarını tanımamaya daha yatkındırlar. Allah Alîm'dir, Hakîm'dir.
Sura 9