Kasko caiz midir?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Bir mecburi kaskolar var. Mecburi trafik sigortası benzeri bir şey. Bir de isteğe bağlı kasko var.  Kaskonuz, mecburi ise, bunu zarurete binaen yaparsınız.

Zaruri değilse, eskiden kasko şirketleri tamamen faiz üzerinden işlem yaptıklarından dolayı caiz değil deniyordu. Fakat şimdi faize bulaşmadan iş yapan kurumlar da var. Bunlar, parayı alıyorlar ve ülkenin gelişmesi, insanların huzuru adına hayırlı yatırımlarda bulunuyorlar. O yıl içinde kaza yapmazsanız gelecek yıl kasko bedeliniz ciddi manada düşüyor. Bu kurumlara kasko yaptırmanızda bir sakınca yoktur diye düşünüyoruz. Tam ideal bir kasko işlemi değildir belki ama en azından içinde faiz yoktur. Bu bir nevi, Müslümanların bir araya gelerek yardım fonu oluşturmak gibi bir şeydir ama dediğimiz tam manada ideal bir sistem henüz oluşmamıştır.

İşin idealine gelince, sizden para alınır, yatırımlara harcanır. Hasar olursa, hasarları öder. Hasar yoksa yatan paranızı iade eder. Hatta yaptığı yatırımlardan elde edilen kâr varsa, kâr payları verilir. Böylece, araba bahanesiyle yatırım yapmış ve kâr elde etmiş olursunuz. Bir miktar paranızı ülke ve milletin kalkınması için işletmiş, neticede hem siz hem de millet kâr etmiş olur. Böyle bir sistemin Malezya’da olduğu söyleniyor. İnşallah ilerde bizde de bu türlü sistemler olur.

Şimdilik, faizsiz işleyen ve dinî hassasiyeti olan kurumlara yaptırmanızda bir sakınca yoktur. Paranızı yatırırken, kaza ve belaların defi için sadaka niyetiyle yatırırsınız. Yıl boyunca, bir kaza olmazsa, bu sizin sadakanız olmuş olur. Hasar olursa zaten bir miktar alıyorsunuz. Para yerini bulmuş oluyor. Kalanı da yine sadaka sayılır. Böylece zekât sevabı da kazanmış olursunuz.

Bugünkü şartlarda kaskonun yapılması zaruri gibi bir şey veya zaruri hale getirilmiştir. Ama “ben böyle bir zaruret görmüyorum” diyenler yaptırmayabilirler.

Ayrıca kime kasko yaptırmalı, her şirkete kasko yaptırılabilir mi meselesi de ayrı bir ehemmiyet arz ediyor. Çünkü sigorta şirketlerinin hemen hepsi bir bankayla çalışır. Bu bankalar faizle besleniyorsa şirket de işini o yolla devam ettiriyordur büyük oranda. Kasko yaparken işin bu yönlerini de düşünmek gerekir.

Faizli bankaların ortağı olmadığı sigorta şirketlerine kasko yaptırabilirsiniz. Onlar, bu işleri yardım ve ortaklık mantığıyla yapıyorlar.  İşin en doğrusunu Allah bilir.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

37|9|Kovulurlar. Ve onlar için, yakalarını bırakmayan bir azap vardır.
Sura 37