Kefâret orucu tutanların nelere dikkat etmeleri gerekir?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

• Üzerinde kefâret borcu olan bir kimse, bu 2 aylık orucu, hiç ara vermeden peş peşe tutmak zorundadır. Dolayısıyla araya, Ramazan ayı veya kendisinde oruç tutmanın haram olduğu günlerin girmemesi lâzımdır. Aksi takdirde kefâret orucunu tutmaya yeniden başlamak gerekir.

• Yolculuk, Ramazan orucunun edâsını tehire ruhsat olmakla beraber; kefâret orucu tutmakta olan kimse, yolculukta da bu orucu devam ettirmek zorundadır.

• Hayız, nifas hâline giren kadının kefâreti bozulmaz. Bu günleri geçirdikten sonra, kefâret orucunu kaldığı yerden tutmaya devam eder.

• Kefâret; orucu tutmamanın değil, tutulan orucu kasten bozmanın cezasıdır. Bu bakımdan, Ramazan-ı şerîf’te oruç tutmaya hiç niyet etmeyen bir kimse, tutmadığı bu oruçları sonradan sadece kazâ eder. Kendisine ayrıca kefâret ge-rekmez. Yalnız böyle bir şey günahtır. Hatta sebepsiz olarak oruç tutmamak büyük günahlardan sayılmıştır. Tevbe edilmesi gerekir.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

66|8|Ey iman edenler! Etkili öğüt veren bir tövbe ile Allah'a yönelin. Umulur ki Rabbiniz, çirkinliklerinizi ve günahlarınızı örter ve sizi altlarından ırmaklar akan cennetlere yerleştirir. O gün Allah, peygamberi ve onunla birlikte inananları utandırmayacaktır. Onların ışığı önlerinden ve sağ yanlarından koşup gelir. Şöyle derler: "Ey Rabbimiz! Işığımızı tamamla ve bizi bağışla! Sen her şeye Kadîr'sin, her şeye gücün yeter."