• duanın-dinimizdeki-yeri-ve-önemi
 • namazın-önemi
 • duada-usul-nasıl-olmalıdır
 • namaz-ve-kalp-sağlığı
 • israf-ve-düşündürdükleri
 • islamda_savaş_hukuku
 • islamda-insan-haklarının-sınıflandırılması
 • osmanlıda_hukukun_üstünlüğü
 • hukuk_hukuk_üstünlüğü_uygulama
 • flört-mü-nişanlılık-mı-evlilik-öncesi-süreç
 • DUANIN DİNİMİZDEKİ YERİ VE ÖNEMİ

  Dua; Arapça bir kelime olup, seslenmek, çağırmak, yardıma çağırmak, yardım talep etmek, Devamını Oku

 • NAMAZIN ÖNEMİ

  Namaz Allah’a ulaşmaya, varlığı yorumlamaya, değişik ilimlerle kâinatı hallaç etmeye müsait yaratılan bu mükemmel insanın tabiatına en uygun bir ibadettir. Devamını Oku

 • DUADA USUL NASIL OLMALIDIR?

  Duâya başlarken “eûzü”çekilmesini hükme bağlayan bir kayıt yoktur. Devamını Oku

 • NAMAZ VE KALP SAĞLIĞI

  Allah’ın (celle celâluhu) yarattığı, emrettiği, yasakladığı hiçbir şeyde çirkinlik, gayesizlik, başıboşluk ve abesiyet yoktur.Devamını Oku

 • İSRAF VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

  “Malını gereksiz yere saçıp savurma; çünkü gereksiz yere malını saçıp savuranlar-israf edenler, şeytanların kardeşleri olmuşlardır.Devamını Oku

 • İSLAM'DA SAVAŞ HUKUKU

  İnsanlık tarihinin her döneminde, devletlerarası meseleler öncelikle diplomatik yollarla aşılmaya çalışılmış, bu yolların tıkanmasıyla...Devamını Oku

 • İSLAM'DA İNSAN HAKLARININ SINIFLANDIRILMASI

  İslâm hukuku kuralları; din, can, akıl, nesil ve malın korunmasını hedefler.Devamını Oku

 • OSMANLI'DA HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ

  Osmanlı hakkındaki yanılgılardan birisi, padişahın, dönemin kralları gibi sınırsız yetkilere sahip zannedilmesidir.Devamını Oku

 • HUKUK, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ VE UYGULAMA

  Toplum düzeninin sağlanıp huzur ve güvenin yerleşmesinde, şahıs veya komitelerin üstünlüğünden ve...Devamını Oku

 • FLÖRT MÜ, NİŞANLILIK MI? EVLİLİK ÖNCESİ SÜREÇ

  Ta baştan sağlam esaslar üzerine kurulmuş ve maddî-mânevî saadetin dalgalanıp durduğu bir yuva...Devamını Oku

Kurbanlık Sığırların Yaşı Hakkında

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Soru: İki yaşını doldurmayan sığırlar kurban edilebilir mi?

Cevap: Günümüzde kurbanlık danaların, tosunların ya da düvelerin çoğu iki yaşını doldurmadan piyasaya sürülmektedir. İşin doğrusu pek çok insanımız da kurbanın iki yaşını doldurup doldurmadığını ve bunu nereden anlayacağını bilmemektedir. Bazı kurban satıcıları, iki yaşını doldurmuş görünsün diye kurbanların dişini kırmakta, böylece hem hayvana eziyet etmekte hem de insanları aldatmış olmaktadırlar. Bu durum büyük bir vebali gerektirir.

Durum böyle olunca kesilen hayvanların kurban olma durumu tehlikeye girmekte ve maalesef pek çok insanımız kurban kesmiş olmamaktadır.  Burada mesuliyetin büyüğü kurban satıcılarının olmakla beraber, kurban alanların da dikkatli olmaları gerekmektedir. Ucuz kurban keseceğiz diye iki yaşın altında hayvan almamalılar, güçleri iki yaşını doldurmuş hayvan kesmeye yani ortağa girmeye yetmiyorsa küçükbaş hayvan kesmeyi tercih etmeliler. Bu vesileyle kurban olacak hayvanların yaşı üzerinde durmak istiyoruz.

Kurbanlık hayvanların yaşı, koyun ve keçide bir, sığırda iki, devede beştir. Kuzu da altı aylık olduğu halde kendini koyun gibi gösteriyorsa kurban edilebilir. Keçide bu durum geçerli değildir. Yani keçinin mutlaka bir yaşını doldurmuş olması gerekir.

İki yaşını doldurmamış sığırların, kuzunun koyuna kıyası gibi kıyas edilip dolgun göründükleri takdirde kurban edilebileceğini söyleyenler olmuşsa da bunun ciddi bir mesnedi bulunmamaktadır. Nitekim Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu da iki yaşın altındaki sığırların kurban edilemeyeceğini bildirmiştir.

Sığırın yaşının iki olması gerektiği, Peygamber Efendimiz’in (sallallahu aleyhi ve selem) beyanlarında yer almaktadır. Hazreti Cabir’in (radiyallahu anh) rivayet ettiği bir hadiste Efendimiz (aleyhissalatü vesselam) şöyle buyurmuştur: “İki yaşını geçmeyen (müsinne olmayan) hayvanları kurban etmeyin fakat bulamazsanız altı ayını doldurmuş kuzuları (cezea) kesiniz.” (Ebû Davud, Dahâyâ: 5; İbn Mâce, Edâhâ: 8)

Hadisin metninde geçen müsinne kelimesi, başka beyanlarda seniyy olarak da ifade edilir ki, koyun ve keçi için kullanıldığında lügatçilere göre iki yaşını doldurmuş olanlar anlaşılsa da fıkıhçılara göre bir yaşını dolduranlar anlaşılır. Sığır için kullanıldığında iki yaşını, deve için kullanıldığında ise beş yaşını doldurmuş demektir. Efendimiz (aleyhissalatü vesselam) eğer müsinne bulunamazsa cezea kesin buyuruyor. Cezea ise, koyun cinsi için kullanıldığında altı yaşını doldurmuş ama bir yaşına basmamış kuzu demektir.

Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem, cezea kelimesini kullanırken, “minedda’ni” diyerek bunu koyunla sınırlandırması, sığırın cezea olanının (ki bir yaşındaki sığıra da cezea denir) kurban olamayacağını ifade eder. Dolayısıyla sığırlardan iki yaşını doldurmayanların kurban olabileceğine dair hadisten bir delil çıkmamış oluyor.  (Mebsut, 12/11; Bedai, 6/301(Tadhiye);  Mevsua Fıkhıyye Kuveytiyye, “udhiye”)

Netice olarak, iki yaşını doldurmamış sığırlar kurban edilemez. Bu durum bizzat hadisi şeriflerde Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve selem) tarafından beyan edilmiştir. Fakih âlimlerimizden de hiçbiri bunun kurban olabileceğini söylememiştir. Söyleyen bir iki zat olmuşsa bile (ki biz bunlara rastlayamadık) bunların karşısında ulemanın ittifakı vardır. Ulema, kurban edilecek sığırın iki yaşını doldurması gerektiği konusunda ittifak etmiştir.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

10|55|Gözünüzü açın, göklerde ve yerde ne varsa Allah'ındır! Gözünüzü açın, Allah'ın vaadi haktır! Ama onların çokları bilmiyorlar.
Sura 10