Öğle namazının dört rekâtlık ilk sünnetini kılmaya başlayan kişi farza durulduğunu görse ne yapar?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Bu durumda henüz secdeye varmamışsa namazdan çıkıp cemaate katılır. Eğer birinci rekâtın secdesini yapmışsa rekâtları ikiye tamamlar, oturur, selam verir ve namazdan çıkar. Sonra da imama uyar. Kılmış olduğu o iki rekâtlık namaz nafile olmuş olur. Farzı eda ettikten sonra da kılamadığı dört rekâtlık ilk sünneti yeniden kılar.

Eğer bu durumdaki bir kişi üçüncü rekâta kalkmış fakat henüz secdeye varmamışsa ikinci rekâta döner, oturur ve sonra selam verir. Daha sonra da imama uyar. Ancak üçüncü rekâtın secdesini yapmışsa artık dördüncü rekâtı da kendisi tamamlar, selam verir ve akabinde imama uyar.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

65|6|O kadınları, imkânlarınız ölçüsünde, barındığınız yerin bir kısmında barındırın. Onları baskı altında tutmak için onlara zarar verme yönüne gitmeyin. Eğen hamile iseler yüklerini bırakıncaya kadar onlara nafaka verin. Eğer sizin için çocuk emziriyorlarsa, ücretlerini de verin. Aranızda örfe uygun biçimde konuşup tartışın. Eğer anlaşmakta zorluk çekerseniz o zaman, doğmuş olan çocuğu baba hesabına başka bir kadın emzirecektir.
Sura 65