Çocukların kendi mallarından zekat vermeleri gerekir mi?

Açıklama: Annem bana ve kardeşlerimin bahtına altın almış. Bu altınlar bir kenarda saklanıyor. Ben ve kardeşlerim öğrenciyiz. Simdi o altınların zekâtını annem mi vermeli yoksa bizim de vermemiz söz konusu olur mu? Bunların kurbanını annem mi kestirecek? Teşekkür ederim. Dua ile..

Kurban ve zekâtın şartlarından biri de buluğ çağına ermektir. Biriken paraların mülkiyeti size aitse, buluğa erdiyseniz ve her birinizin sahip olduğu altınların toplamı yaklaşık olarak 85 gram olan nisap miktarına ulaşmışsa zekât verir ve kurban kesersiniz. Zekât vermek için bu 85 gramın üzerinden bir yıl geçmesi gerekirken, kurban için gerekmemektedir. Buluğa ermemişseniz zekât vermek de kurban kesmek de size şart değildir. Ancak nafile olarak veliniz sizin adınıza kurban kesebilir, malınızdan sadaka verebilir.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

59|11|Görmedin mi o ikiyüzlülüğe sapanları ki, Ehlikitap'tan inkâra giden dostlarına şöyle diyorlar: "Eğer toprağınızdan çıkarılırsanız, yemin olsun sizinle birlikte biz de çıkacağız. Sizinle ilgili olarak hiçbir zaman kimseye boyun eğmeyeceğiz. Eğer sizinle savaşılırsa mutlaka size yardım edeceğiz." Allah tanıktır ki onlar kesinlikle yalancıdırlar.
Sura 59