Efendimiz’in kabrinin ziyaret edilme âdabı nasıldır?

Medine-i Münevvere’ye Efendimiz’in mescid ve kabrinin bulunduğu Ravza-i mutahharayı ziyaret niyetiyle gidilmelidir. Her yerde salât ü selam güzel olsa bile Efendimiz’in mescidi ve ravzasının bulunduğu Medine’de her fırsatta salât ü selam okunmalıdır.

Efendimiz’i selamlama için öncelikle mümkünse gusül abdesti alınmalı, yeni ve güzel elbiseler giyilmeli ve güzel kokular sürülmelidir. Mescid-i Nebevî’ye babu’s-selam veya bâbu Cibrîl’den girildikten sonra, kerahet vakti değilse iki rekat tahiyyetü’l-mescid namazı kılınır. Tabii bu namazın Efendimiz’in “Minberimle kabrim arası cennet bahçelerinden bir bahçedir.” buyurduğu Ravza’da, yani bugün yeşil halıyla döşenmiş olan yerde kılınması evladır. Ancak çok kalabalık durumlarda mescidin başka yerlerinde de kılınabilir. Tahiyyetü’l-mescid namazından sonra Resûl-i Ekrem Efendimiz’in (sallallahu aleyhi ve sellem) kabr-i saâdetlerinin bulunduğu yere gidilir. Saygı ve huşû içinde iki-üç metre kalıncaya kadar kabr-i saâdete yaklaşılır. Allah Resûlü’ne (sallallahu aleyhi ve sellem) selâm verilir. Başkaları tarafından Efendimiz’e iletilen selâmlar da Fahr-i Âlem Efendimiz’e arzedilir.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

58|10|Fısıltı, inananları kederlendirmek için ancak şeytandan gelir. Bununla birlikte o, Allah'ın izni olmadıkça inananlara hiçbir zarar veremez. Müminler sadece Allah'a güvenip dayansınlar!
Sura 58