Kadınların pamuk kullanmalarının hükmü nedir?

Bakire bir kızın hayız günlerinde evli kadınların da bütün zamanlarında pamuk kullanmaları müstehaptır. Evli kadınların hayız günlerinde pamuk kullanmalarına sünnet diyenler de vardır. Ancak pamuk fercin içine iyice sokulmaz çünkü vücuda zarar verme ihtimali olduğundan mekruhtur. Dışından hafif şekilde içeri tutturulur. Bakire olsun evli olsun, kadınların pamuk kullanmadan namaz kılmaları câizdir.

Özür kanı olan kadınların pamuk kullanmaları durumunda bu kan pamuğun dışına çıksa da problem teşkil etmez. Abdest bozulmuş sayılmaz çünkü o, özürlü kapsamında hareket etmektedir. Özürlü olmadığı hâlde zaman zaman necis akıntısı olan kadınlar pamuk kullanıyorlarsa, o necaset pamuğun dışına çıkmadıkça abdest bozulmaz. Pamuğun dışına çıkmışsa abdest bozulur. Ancak pamuk kullanırken sade pamuk yerine gazlı bezli pamuk tavsiye edilir zira sade pamuğun içeriye kaçıp kist oluşturma gibi riskleri vardır. Sağlığa zararlı oluyorsa dinen de sakıncalıdır.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

4|129|Tutkunluk derecesinde isteseniz de kadınlar arasında adaleti sağlamaya asla güç yetiremezsiniz. O halde tam bir eğilimle bir yana yönelip de öbürünü askıdaymış gibi bırakmayın. Barışı esas alıp sakınırsanız, Allah çok affedici, çok merhametli olacaktır.
Sura 4